Etykiety

środa, 23 września 2015

Augusta Docher "Eperu. Wędrowcy"http://www.wydawnictwobis.com.pl/product.php?id=1116
Augusta Docher, Eperu. Wędrowcy, Warszawa „bis” 2015
„Eperu” zaczyna się bardzo niepozornie: dwie przeciętne polskie nastolatki mieszkają ze swoimi mamami w Londynie. Trafiły tam przez migrację zarobkową. Od lat wynajmują dom od starszego małżeństwa i żyją dość skromnie. Dziewczyny właśnie skończyły szkołę średnią i przed nimi dorosłe życie. Trzeba to jakoś uczcić. Wanda i Julia zabierają swoje duże pociechy na kemping do Cannes, gdzie w tym czasie odbywa się rozdanie nagród, prezentacja filmów i można zobaczyć uwielbianego przez Wiktorię Leo Blacka. Uparta i przebojowa nastolatka zabierze spokojniejszą Annę, aby zdobyć autograf od światowej sławy gwiazdora. Niestety nie udaje jej się to, ale Leo wręcza Annie liścik, w którym zaprasza dziewczynę do hotelu, gdzie nawiązuje się między nimi nić porozumienia. Leo nie jest jednak zwykłym śmiertelnikiem. Skrywa w sobie tajemnicę, którą dzieli się z dziewczyną. Nowa znajomość wywraca życie nastolatki do góry nogami. Bycie dziewczyną gwiazdy nie jest takie łatwe jak może wydawać się z boku, a jeszcze mniej łatwe, kiedy miewa on ponadnaturalne zdolności i przez zbieg okoliczności dochodzi między nimi do nieporozumień.
Miłość Anny i Leo wpłynie też na życie blogującej Wiktorii, która dostaje stałą pracę, poznaje miłość swego życia i zaczyna dorosłe życie. Zaangażowanie przyjaciółki w nową rolę sprawi, że Anna będzie musiała szukać nowych znajomości, które pozwolą jej przetrwać trudne chwile. Czy będą one całkowicie bezinteresowne? Jak cała historia skończy się dla wszystkich bohaterów? Przekonajcie się sami.
Książka od pierwszych stron wydaje się niepozorna, ale z każdą stroną wciąga coraz bardziej. Autorka umiejętnie ujawnia kolejne szczegóły, serwuje nowe wydarzenia. Lekki styl i bogate słownictwo oraz umiejętność kreślenia obrazów słowem sprawiają, że czytelnik nie będzie się nudził. Augusta Docher zafunduje nam kilka ostrych zwrotów akcji, które sprawią, że po zakończeniu lektury pozostanie niedosyt i chęć przeczytania kolejnych ponad pięciuset stron. Zmiany punktów widzenia wydarzeń i pierwszoosobowa narracja sprawiają, że możemy oglądać wydarzenia z różnych perspektyw, a do tego czyta się ją niesamowicie szybko oraz możemy wejść w emocje bohaterów, którzy są bardzo żywi i intensywnie przeżywają swoje emocje. Autorka świetnie poradziła sobie z opisami rozczarowania, rozpaczy, strachu i radykalnych zmian wprowadzonych w życie.
Miłość Anny i Leo jest bardzo powieściowa: są sobie przeznaczeni i po prostu musieli się odnaleźć. Czy dane będzie im cieszyć się tą miłością zależy od nich i otoczenia. Jest to świetna powieść dla wszystkich marzących o takiej jedynej miłości. Doskonała lektura dla młodzieży i kobiet.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz