Etykiety

wtorek, 23 lutego 2021

Mandy Archer "Absolutnie fantastyczne dinozabawy" il. Gareth Lucas

Jak zapewnić dzieciom dobrą rozrywkę i jednocześnie naukę oraz rozwój umiejętności i ćwiczenie koncentracji? Jest na to wiele sposobów: od wpatrywania się w płomień świecy i liczenia, kto dłużej będzie w stanie to robić przez zabawy z różnorodnymi masami, po rebusy, układanki i labirynty. Każda z form pozwala nie tylko ćwiczyć koncentrację, ale i rozwijać wiele przydatnych nie tylko w szkole umiejętności. Labirynty pozwalają na ćwiczenie spostrzegawczości, wyrabiają łatwość znajdowania rozwiązań i kształtują wyobraźnię przestrzenną. Różnego rodzaju łamigłówki pomagają w rozwijaniu koncentracji, logicznego myślenia, twórczego podejścia, a zabawy z liczbami ponad to wprowadzają nas w świat matematyki, kolorowanki pomagają w rozwijaniu umiejętności manualnych, ćwiczeniu motoryki małej. I tu z pomocą przychodzi nam kilka publikacji z Wydawnictwa Nasza Księgarnia o podobnym tytule „Absolutnie fantastycznie”, dlatego postanowiłam opowiedzieć Wam o wszystkich. Jedne przypominam, inne są nowością, a wszystkie są fantastyczne.
Po „Absolutnie fantastyczne dinozabawy” sięgnęłam nie bez powodu. Książka bardzo (zarówno wizualnie, jak i merytorycznie) przypomina dwie inne publikacje z Naszej Księgarni, które doskonale sprawdziły się w naszej zabawie: „Absolutnie fantastyczne labirynty”, „Absolutnie fantastyczne łamigłówki” i „Absolutnie fantastyczne zabawy z liczbami" zawierające różnorodne zadania, interesującą szatę graficzną przyciągającą dziecięcą uwagę oraz ciekawy sposób wprowadzania dzieci w świat ćwiczenia nowych zdolności. Wszystkie publikacje łączą również odpowiedzi na ostatnich stronach książki, przez co można je wykorzystać także w edukacji Montessori, w której kładzie się na samodzielność podopiecznego i umiejętność samooceny, wykrycie oraz poprawienie własnych błędów. Takie podejście pomaga w wyrobieniu nawyku autokorekty i autorefleksji sprzyjającemu samodzielnego dążenia do rozwoju.
Każdy tom napisała inna osoba, a mimo tego są one niesamowicie podobne. W każdym położono nacisk na kształtowanie wielu umiejętności, wśród których nie zabraknie spostrzegawczości, zapamiętywania, czytania, pisania, odwzorowywania, segregowania, dopasowywania i twórczego podejścia do zabawy.
„Absolutnie fantastyczne dinozabawy” świetnie wpisują się w serię książek uczących przez zabawę. Tym razem mamy nacisk na rozwijanie różnorodnych umiejętności i publikacja świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku przedszkolaków, jak i uczniów nauczania początkowego. Mamy tu cudowne dżungle, w której roślinności ukryły się dinozaury, wykluwające się z jaj monstra, szablony, które trzeba ozdobić łuskami, tarczami, kolcami, płytkami, piórami, skrzydłami i paskami. Do tego puzzle, tworzenie różnorodnych istot, kolorowanie całych stad w oparciu o kod liczbowy lub według własnego upodobania, zagadki z labiryntami, zapełnianie nieba pterodaktylami, rozpoznawanie emocji, odwzorowanie, tworzenie mieszkańców jaskiń, właścicieli łap, rozwiązywanie zagadek logicznych, dostrzeganie ciągów, tworzenie bardzo różnorodnych pradawnych zwierząt. Do tego nie zabraknie zadań z kropkami, gier, tworzenia kamuflażu, a nawet tworzeniu przygód naszych bohaterów. Ćwiczenia bazują na wyzwalaniu dziecięcej pomysłowości, wykorzystania wiedzy, ale też i fantazji.
Kolejne ćwiczenia w publikacjach „Absolutnie fantastyczne…” to również możliwość obcowania z książką oraz pokazywanie dziecku, że jest to zajęcie bardzo przyjemne. Interesujące zadania pełne łamigłówek, labiryntów, logicznych zabaw połączone z ciekawymi ilustracjami sprawiają, że przedszkolak i uczeń nauczania początkowego może zacząć traktować książkę jako fascynującą rozrywkę. Ponad to pociecha może ćwiczyć ważne w szkole umiejętności: koncentracji, spostrzegawczości, zapamiętywania, pisania. Jeśli Wasze dziecko nie lubi matematyki i zabaw z liczbami, zwykłych kolorowanek, pisania szlaczków, bo kojarzą mu się z nudą to znaczy, że jeszcze tej publikacji nie miało w ręku, bo tu każde zadanie to wyzwanie. Zdecydowanie polecam.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz