Etykiety

środa, 15 czerwca 2016

Izabela Mikrut "Opowiem ci, mamo, co robią narzędzia" il. Daniel de Latourhttp://nk.com.pl/opowiem-ci-mamo-co-robia-narzedzia/2310/ksiazka.html#.V2EZrqK83IU
Izabela Mikrut, Opowiem ci, mamo, co robią narzędzia, il. Daniel de Latour, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2016
Każde dziecko przeżywa fascynację narzędziami. Jeśli tylko damy mu skrzynkę pełną zabawkowych śrub, gwoździ, wiertarek, młotków, pił, kluczy francuskich, obcęgów, wkrętaków, miarek, pędzli, siekier to możemy mieć pewność, że nasz dom będzie solidnie wyremontowany, skomplikowane konstrukcje złożone, a nasza pociecha zasłuży na solidną nagrodę lub pełna ciepła pochwałę. Już niemowlęta z wielkim zaangażowaniem stukają młoteczkami, sprawdzają działanie grających narzędzi, bawią się w naprawianie przez uderzanie.
„Opowiem ci, mamo, co robią narzędzia” to książka wychodząca naprzeciw małym majsterkowiczom. Podstawowe narzędzia, piękne rysunki, wir pracy, sporo szczegółów i interesujące zadania zarówno dla dzieci, które zaczęły swoja przygodę z narzędziami, przedszkolaków oraz uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Każdy w niej znajdzie coś interesującego i będzie czytał na swój sposób. 
Z najmłodszymi czytelnikami warto pobawić się w wyszukiwanie narzędzi w książce, dopasowywanie do nich własnych, wyszukiwanie w sklepach brakujących, poznawanie ich funkcji, wydawanie prostych odgłosów, np. młotkiem „bach”, siekierą „ciach”, piłą „szur szur”, wiertarką „wrrr”. Taki osobisty zestaw dźwiękonaśladowczych sylab pozwoli rozwijać mowę. Starsze dzieci mogą opowiadać, co i gdzie się znajduje, co takiego robią, a starsze czytać. Niewielka ilość tekstu, strony wypełnione ilustracjami i wiele szczegółów. To wszystko sprawia, że nasza pociecha będzie miała co robić.
Narzędzia zabiorą dzieci do szopy lub piwnicy, gdzie odpoczywają na regałach, w pudłach lub hakach. W swoim świecie mają lektury pozwalające im uczyć się jak najlepiej wykonywać prace. 

Ustawiają się w rzędy, rysują, mierzą, planują wyprawę w kosmos, chowają się w kątach, ukradkiem zerkają czy nikt nie idzie. 
Na świeżym powietrzu pielęgnują ogród i plac zabaw, bawią się w piasku, naprawiają huśtawkę, przycinają gałęzie, grabią liście, podlewają, kopią ziemię, a jeśli trzeba wędrują podziemnymi tunelami, naprawiają samochody, malują, spryskują, stukają i prostują blachę, dolewają oleju, nakładają tynk, ocieplają budynek, pracują na rusztowaniu, udrażniają rury, kładą płytki, naprawiają umywalkę, tną deski, rąbią drwa, konserwują narzędzia i wykonują jeszcze wiele innych potrzebnych prac. A wszystko to na kilkunastu stronach, na których poza zamieszaniem wywołanym wieloma obowiązkami bohaterów dzieci znajdą interesujące zadania. Będą musiały wyszukać poszczególne narzędzia, powiedzieć co robią, powiedzieć czym różnią się dwie walizki z narzędziami, przejść przez skomplikowane labirynty. A w wolnej chwili razem ze zwierzętami mogą pobawić się na łące lub w ogrodzie.
Solidne strony, bardzo dobre klejenie, interesująca kolorystyka i świat dziecięcej wyobraźni połączony z narzędziami ułatwiającymi nam codzienne życie. Całość jest bardzo atrakcyjna dla najmłodszych. Polecam wszystkim przedszkolakom. Doskonałym uzupełnieniem lektury będzie "Narzędziowy blok rysunkowy"
http://nk.com.pl/opowiem-ci-mamo-co-robia-narzedzia/2310/ksiazka.html#.V2EZrqK83IU


2 komentarze:

  1. My mamy 6 części z serii „Opowiem Ci, mamo". Wszystkie są fantastyczne, chociaż chyba najbardziej lubimy mrówki, a ostatnio na topie są koty (prezent na Dzień Dziecka). Z pewnością narzędzia też kiedyś znajdą się w biblioteczce Różyczki, jako lektura do czytania z tatusiem. Podoba nsm się Wasz zestaw z ostatniego zdjęcia :-) Kilkoma książkami chętnie zaopiekowałybyśmy się już teraz, a pozostałymi w przyszłości ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Narzędzia to mi się świetnie kojarzą z utrwalaniem głoski R ;)

    OdpowiedzUsuń