Etykiety

czwartek, 9 czerwca 2016

Elizabeth Schaefer "Star Wars. Przebudzenie Mocy. Historia Rey"https://sklep.egmont.pl/ksiazki/bohaterowie/p,star-wars-przebudzenie-mocy-historia-rey,11788.html
Elizabeth Schaefer, Star Wars. Przebudzenie Mocy. Historia Rey, tł. Błażej Niedziński, Warszawa "Egmont" 2016
Elizabeth Schaefer korzystając ze scenariusza Lawrence’a Kasdana, J.J. Abramsa i Michaela Arndta proponuje czytelnikom wycinek „Gwiezdnych wojen”. Jest to historia młodej dziewczyny. Rey wiedzie proste życie toczące się wokół zdobywania racji żywnościowych. Codziennie wyrusza na poszukiwanie cennego złomu na pustynnej, gorącej planecie Jakku. Kiedy cieszy się, że udało jej się zdobyć wystarczająco dużą ilość materiału, który będzie mogła u handlarza złomem zamienić na jedzenie wystarczające na kilka dni okazuje się, że surowiec niesamowicie staniał i dostaje zaledwie jedną czwartą dziennego zapotrzebowania. Wie, że jej życie będzie jeszcze trudniejsze. Obserwuje innych poszukiwaczy złomu, stwory na targowisku, wspomina rodziców, którzy zostawili ją na tej surowej planecie, by mogła przeżyć. Mimo upływu lat wierzy, że oni po nią wrócą. W wolnym czasie ćwiczy latanie na symulatorze. Stara się nie zadzierać z niesympatycznym Unkarem, będącym jedynym nabywcom znalezionych surowców. Rey po nieprzyjaznej planecie porusza się na skuterze i zmontowała coś na formę sań, w których może po piachu z pomocą pojazdu przewozić złom. To daje jej spore możliwości przewożenia cięższych przedmiotów.
Pewnego dnia ratuje droida BB-8 przed zaniesieniem go na sprzedaż. Broni bezbronną maszynę, którą później Unkar jest w stanie odkupić od niej za porcie na kilka dni. Brak zgody sprawia, że handlarz bardzo szybko powiększa kwotę. Mimo tego Rey pozostaje nieugięta. To sprawia, że ściąga na siebie uwagę oraz oddziały, które gotowe są zabrać siłą droida. Ucieczka z jedynej znanej jej planety całkowicie odmienia jej życie. Odkryje nowe światy, pozna nowych ludzi, weźmie udział w potyczkach i odkryje swoją wewnętrzną moc.
„Przebudzenie Mocy” to książka napisana bardzo prostym językiem. Będzie ona doskonałą przygodą zarówno z „Gwiezdnymi Wojnami”, jak i całą literaturą powstałą dookoła nich. Lekturę adresowano dla czytelników w wieku szkolnym, ale myślę, że może po nią sięgnąć każdy, kto jeszcze nie widział „Gwiezdnych Wojen” i chciałby zacząć tę niezwykłą przygodę z jednym z tworów popkultury.
Opowieść toczy się wokół podejmowania życiowych wyborów, szukaniem własnego miejsca w świecie, odkrywania swojej drogi, walki dobra ze złem. Szybka akcja i prosty język sprawią, że młody czytelnik nie znudzi się w czasie lektury. Niedługą fabułę wzbogacono zdjęciami z filmu. Kolejne rozdziały to poszczególne obrazy z filmu. Akcja w nich zawiera się na kilku stronach, co ułatwia czytanie młodym czytelnikom.
Książkę polecam wszystkim miłośnikom „Gwiezdnych wojen” i tym, którzy chcą taką miłość do filmu rozbudzić w dzieciach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz