Etykiety

środa, 8 czerwca 2016

Tomasz Minkiewicz "Mapa przyszłości"http://nk.com.pl/mapa-przyszlosci/2303/ksiazka.html#.V1f1leS83IU
Tomasz Minkiewicz, Mapa przyszłości, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2016
Zadania szkolne bywają bardzo niebezpieczne, jeśli wykonamy je zbyt poważnie podchodząc do sprawy. Brysia i Alek stworzyli portal do przyszłości i ku zaskoczeniu wszystkich okazało się, że eksperyment niestety się udał. Dzieci tłumaczą zamieszanie wywołane powstaniem przejścia i znikaniem różnych przedmiotów: „To nie nasza wina! Nauczycielka kazała nam przygotować eksperyment i pokazać go w klasie. Na lekcji. Nic nie mówiła, że eksperyment ma się nie udać, a nam się niestety jak na złość, udał”. Konsekwencje działania portalu są zaskakujące: można nie tylko dostać się do przyszłości i ją zobaczyć, ale wsysa on wszystko, co znajdzie się w jego zasięgu. Tym sposobem zniknęło kilkoro uczniów, troszkę szkolnych sprzętów, a nawet bardzo ważnych i znanych miejsc. W przyszłości uczniowie znajdą znane  budynki oraz elementy krajobrazu (zadanie będzie wymagało posłużenia się inną książką lub komputerem w celu wyszukania zdjęć, a później odszukania na „Mapie przyszłości”. Lista jest dość długa i zapewni interesującą zabawę polegającą na wyszukiwaniu, zdobywaniu wiedzy, porównywaniu. Do tego dzieci znajdą w książce baśniowe stwory, dziwne konstrukcje, nowoczesne budowle. Nie zabraknie tam również znanych zwierząt. Dzieci w czasie zabawy będą musiały liczyć, szukać, porównywać, dzięki czemu ćwiczenie koncentracji i spostrzegawczości stanie się przyjemną zabawą.
Autor ograniczył się do zaprezentowania niezwykłej mapy uzupełnionej zadaniami. Brak rozbudowanej opowieści i lekko naszkicowane szkolne realia pozwolą na swobodne rozwijanie własnej opowieści przez dzieci, które za każdym razem będą mogły przeżywać inną przygodę. Zabawa z książką będzie mogła trwać bardzo długo i nie znudzi się zbyt szybko. Sama książka jest niezwykła, ponieważ posiada nietypową formę: jedna długa kartka mieszcząca się w sztywnej (kartonowej) oprawie o formacie nieco większym niż A4. Po rozłożeniu mamy do czynienia z naprawdę rozbudowaną mapą, która może zainteresować i młodsze dzieci.
„Mapa przyszłości” to doskonały materiał do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. Młodsze mogą wyszukiwać na niej znane im przedmioty, a starsze samodzielnie robić kolejne zadania, odszukiwać miejsca, które poznają na geografii.
Po zabawie z mapą doskonałym pomysłem na zabawę będzie stworzenie własnej olbrzymiej mapy.
Moja córka uwielbia książki, po których jej plastikowe zwierzaki muszą wędrować i wyszukiwać różnorodne elementy. „Mapa przyszłości” sprawdziła się jako interesujący materiał do trenowania umiejętności i zdobywania wiedzy. Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz