Etykiety

wtorek, 28 czerwca 2016

Aniela Cholewińska-Szkolik "Przyjaciele zwierząt. Chaber, mały wilczek" il. Aneta Kryszakhttp://www.zielonasowa.pl/chaber-maly-wilczek-przyjaciele-zwierzat.html
Aniela Cholewińska-Szkolik, Przyjaciele zwierząt. Chaber, mały wilczek, il. Aneta Kryszak, Warszawa „Zielona Sowa” 2016
Pojawienie się wilków w okolicy sprawia leśniczemu i jego rodzinie wiele radości. Wiosenne wyprawy i podglądanie zwierząt z ambony sprawia im dużo frajdy. Dzieciom nie przeszkadza wiosenny deszcz i chłód. Przez wiele godzin cierpliwie oglądają okolicę. W tym roku mają się czym cieszyć: wilki mają młode. Radość jednak nie trwa długo. W pobliskiej wsi (jak w każdej społeczności) żyje mężczyzna, który musi postawić na swoim. Tym razem przeszkadzają mu nowi mieszkańcy lasu i jest gotowy zrobić wszystko, aby się ich pozbyć. Jest przekonany o tym, że wilki to bardzo niebezpieczne zwierzęta, które narażą go na straty, a ludzi na niebezpieczeństwo. Sławomir Zysk grozi, że jeśli leśniczy sam nie pozbędzie się wilków to on zrobi to sam. Długo nie trzeba było czekać. W pierwszego bardzo deszczowego dnia mieszkańcy leśniczówki i nory słyszą strzały. Małe drapieżniki zostają same.
Pan Adam z synem Wojtkiem wyruszają do lasu sprawdzić, co się stało. Okazuje się, że nowi mieszkańcy lasu zostali postrzelani, a ich młode pozostały bez opieki i powędrowały szukać innego bezpiecznego miejsca. Został tylko jeden mały, przestraszony i zziębnięty wilczek. Mężczyźni zabierają go do domu, gdzie może się ogrzać, najeść. Niestety tęsknota i brak przychylności psa sprawiają, że maluch nic nie je. To się jednak bardzo szybko zmienia. Ich domowa suczka bardzo szybko wciela się w rolę opiekunki wilczej sieroty. Kiedy wydaje nam się, że sielanka będzie trwała do akcji znowu wkracza Sławomir Zysk.
Ciągłe interwencje gospodarza zmuszają znajomego pana Adama z nadleśnictwa do odwiedzin i rozmowy. Po niej leśniczy postanawia wypuścić zwierzę na wolność, aby miał szanse nauczyć się samodzielności i przygotować do zimy. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ i Chaber jest przywiązany do swojej ludzkiej rodziny. Jednak spotkanie stara wilków, zobaczenie swojego dawnego domu sprawiają, że zwierzę idzie za głosem swego serca. Dzięki temu po kilku tygodniach cała pan Adam z dziećmi może obserwować go w lesie.
„Chaber, mały wilczek” to piękna opowieść o oswajaniu, opiece, nauce samodzielności i dojrzewaniu do wypuszczenia dzikiego zwierzęcia na wolność. Specyficzna więź łącząca dzieci, dorosłych psa i wilka pomaga małemu czworonogowi przetrwać najtrudniejszy okres. Ponad to pokazanie negatywnej postaci oraz sposobu postępowania w takich wypadkach sprawia, że mali czytelnicy otrzymują właściwe wzorce, w których asertywność, profesjonalizm są ważnymi elementami.
Książka Anieli Cholewińskiej -Szkolik wzbogacono pięknymi szkicami Anety Kryszki, zabierającymi dzieci w świat nowej rodziny wilka. Duża czcionka, proste słownictwo i fabuła pozwalają uczniom nauczania początkowego na samodzielne czytanie. Niedługie rozdziały sprawią, że lektura nie będzie dla dzieci męcząca.
Poza opowiadaniem w książce znajdziemy rozdział o wilkach oraz gdzie można znaleźć ich więcej w Internecie. Autorka zachęca dzieci do samodzielnego wyszukiwania interesujących ją informacji. Całość stanowi przemyślaną, spójną strukturę, w której dziecięce przygody wiążą się ze zdobywaniem wiedzy.
Książkę polecam przedszkolakom do słuchania oraz uczniom nauczania początkowego do samodzielnego czytania.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz