Etykiety

sobota, 11 czerwca 2016

Piotr Hołod "Wojtek i Rudy. W tarapatach"https://sklep.egmont.pl/komiksy/wszystkie/p,wojtek-i-rudy-w-tarapatach-tom-1,11698.html
Piotr Hołod, Wojtek i Rudy. W tarapatach, Warszawa „Egmont” 2016
Można mieć całkowicie odmienną osobowość, całkowicie inne podejście do życia, inaczej odbierać świat, ale przyjaźń sprawia, że te różnice stają się nieistotne. Wzajemna nauka i inspiracja i to nie koniecznie ta pozytywna sprawiają, że duet składający się z Wojtka i Rudego jest niepowtarzalny. Przyjaciele razem bawią się, uczą, przeżywają rozczarowania, dokonują odkryć. Każda chwila i miejsce zachęcają ich do zabawy i zacieśniania relacji. Nie zabraknie też nieporozumień, wypadków, wpadek, ale bohaterzy zawsze mogą wzajemnie na siebie liczyć. Ciągłe wpadanie w tarapaty nie jest w stanie odciągnąć ich od świetnej zabawy.
„Wojtek i Rudy. W tarapatach” to zbiór komiksowych scenek zakończonych pointą mającą pouczyć i bawić. Niespodziewane zwroty akcji, zwyczajne życie uczniów, dla których prawdziwe życie zaczyna się po lekcjach, kiedy mają dużo czasu i jeszcze więcej pomysłów oraz otwarci są na kłopoty, które w dwójkę łatwiej przeżyć.
Jedno i dwustronicowe opowiastki pokazują specyficzny stosunek do świata. Bohaterowie inspirują się przeczytanymi poradnikami, obejrzanymi programami, nudną szkołą, pragną błyszczeć w towarzystwie, podglądają pomysły innych i żadna pora roku czy pogoda im nie straszna.
Dla starszych czytelników będzie to sentymentalna podróż do własnego zwariowanego dzieciństwa, kiedy wyobraźnie nie znała słowa „niemożliwe” i podpowiadała jeszcze lepsze pomysły po usłyszeniu „niebezpieczne”. Większość scenek mogłaby być wycinkami z naszego zwariowanego dzieciństwa, kiedy pozwalano dzieciom na bardzo dużą swobodę. Podział na świat dziewczęcy i chłopięcy oraz karykaturalne pokazanie prób przełamania tych granic może wiele powiedzieć o naszych relacjach w dorosłym życiu.
„Wojtek i Rudy. W tarapatach” to z jednej strony interesująca opowieść o dzieciach i dla dzieci, a z drugiej strony pokazanie świata dorosłych w dziecięcej masce pozwalającej przejrzeć się w karykaturalnych scenkach.
1 komentarz: