Etykiety

niedziela, 5 czerwca 2016

Łukasz Piotrkowski "Rysiek i Królik: Pasztet z trocin" il. Katarzyna Urbaniak, Krzysztof Budziejewskihttps://sklep.egmont.pl/komiksy/autorzy-polscy/p,rysiek-i-krolik-pasztet-z-trocin-tom-2,11696.html
Łukasz Piotrkowskiego, Rysiek i Królik: Pasztet z trocin, il. Katarzyna Urbaniak, Krzysztof Budziejewski, Warszawa „Egmont” 2016
Szkolna rzeczywistość nie jest łatwa: trzeba tworzyć pozory, uczyć się nielubianych przedmiotów, przełamywać nieśmiałość, szukać hejterów, odrabiać prace domowe, a do tego przeżywać pierwsze uczucia do koleżanek. Jednak po szkole życie też nie jest łatwiejsze. Tu z kolei trzeba uciekać przed osobami, którym niechcący uszkodziło się samochód, słuchać rodziców, chodzić na korepetycje, godzić czas wolny z nudnymi obowiązkami i pokazać korepetytorce, że jest się najlepszym kandydatem na chłopaka. Rysiek i Królik to przyjaciele na dobre i złe. Razem przeżywają wszelkie powodzenia i trudności, a tych każdego dnia jest sporo.
Cała opowieść zaczyna się od niewinnej gry w koszykówkę i próby zdobycia piłki, która wpadła na dach sklepu. Rysiek, korzystając z zaparkowanych samochodów, wydobywa piłkę, która trafia we właściciela ładnego -zabłoconego w czasie akcji zdobywania piłki- samochodu. Wściekły mężczyzna goni ich. Chłopcy muszą uciekać. Królik w szkole narzeka na konieczność biegania, a Rysiu podchodzi do sprawy bardzo praktycznie: „Jak zrzucisz trochę tłuszczyku to może będziesz się bardziej podobał ‘sam wiesz komu’”.
Królik nie jest najlepszym sportowcem, ale za to klasowym matematycznym geniuszem, dzięki któremu cała klasa ma szanse na odrobienia zadań domowych z matematyki. Gorzej jeśli muszą tą wiedzą popisać się przed tablicą. To niestety spotyka Rysia, który dostaje kolejną negatywną ocenę i przez to rodzice zostają poinformowani o fatalnej sytuacji ich syna. Aby przeciwdziałać katastrofie w postaci z powtarzania tej samej klasy dziadek pokazuje wnukowi, dlaczego matematyka jest bardzo ważna, a rodzice zatrudniają piękną korepetytorkę, odmieniającą stosunek Rysia do nauki. Miłość do młodej nauczycielki sprawia, że nabiera wielkiej ochoty na naukę. Nie tylko nadrabia zaległy materiał, ale i z pasją rozwiązuje zadania, które dopiero mają pojawić się na lekcjach i marzy o wspólnych chwilach z korepetytorką.
W międzyczasie Królik niechcący zamienia się notatkami ze swoim bratem, który odkrywa w nim wielki potencjał. Miłosne wiersze stają się tekstami popularnego zespołu, a sam Królik zyskuje w szkole wielką sławę. Niestety znajdą się i wrogowie. Złośliwa osoba ciągle dodaje negatywne komentarze na portalach społecznościowych. Rysiek i Królik prowadzą śledztwo. Bardzo długo nie mogą znaleźć winnego. Rozmowa z hejterami jest doskonałym podsumowaniem negatywnego stosunku ludzi w sieci do innych:
-Nie znam was i nic wam nie zrobiłem! Dlaczego piszecie takie komentarze? – Królik
-Bo możemy!
-I guzik nam zrobisz!
-Uch, są okropni -Królik do Ryśka.
-Zignoruj ich! To najlepszy sposób na trolle.
(…)
-Co jest? Nie słucha nas.. chyba zwariował.
-Nic tu po nas
-Zadziałało! -Królik
Drugi tom przygód Ryśka i Królika pt. „Pasztet z trocin” porusza wiele aktualnych problemów z jakimi spotyka się młodzież. Do tego daje przykłady pozytywnych wzorców, kiedy bohaterom udaje się naprawić swoje błędy oraz pokazać hejterom, że wcale nie są tacy bezkarni.
Interesujące rysunki, przyciągająca wzrok kolorystyka, szynka akcja, śliskie strony, okładka ze skrzydełkami – wszystkie te elementy sprawiają, że komiks Katarzyny Urbaniak, Krzysztofa Budziejewskiego i Łukasza Piotrkowskiego jest atrakcyjny dla dzieci i młodzieży.
Komiks polecam wszystkim miłośnikom tego gatunku oraz młodzieży, która uważa, że czytanie jest nudne. Zabawa, którą oferują autorzy sprawi, że na pewno sięgną po kolejne komiksy, a z czasem po grubsze książki.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz