Etykiety

środa, 8 czerwca 2016

Małgorzata Cieślak "Gry i zabawy dla dzieci"http://nk.com.pl/gry-i-zabawy-dla-dzieci/2302/ksiazka.html#.V1gCweS83IU
Małgorzata Cieślak, Gry i zabawy dla dzieci, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2016
Jeśli szukacie inspiracji do zabaw z dziećmi to polecam książkę Małgorzaty Cieślak „Gry i zabawy dla dzieci”. Krok po kroku autorka wyjaśnia nam  czym może interesować się małe dziecko, jakie zajęcia mogą zapełnić mu czas, zainteresować oraz rozwinąć kolejne, pozornie nieznaczące, umiejętności. Wielkim plusem tych zabaw jest bardzo duża kreatywność oraz dostrzeganie potencjału w przedmiotach codziennego użytku, czyli wymyślając kolejne zajęcie dla malucha wcale nie musimy biec do sklepu z zabawkami i wydawać kolejnych wielkich sum. Do tego zrobione zabawki będą nietypowe i pobudzające wyobraźnię, a proponowane aktywności pozwolą na utrwalanie relacji z rodzicami i opiekunami. Małgorzata Cieślak we wszystkich grach stawia na kontakt z drugim człowiekiem, naukę relacji społecznych, co jest bardzo ważne na pierwszym etapie rozwoju.
Wielkim plusem publikacji jest połączenie w jednym miejscu zabaw indywidualnych z tymi dla całych grup, dzięki czemu książka przyjdzie nam zawsze z pomocą, kiedy niespodziewanie w naszym domu zostaniemy z gromadką dzieci niemających pomysłu na zabawę, szukających inspiracji u dorosłych. Te pomysły będą bardzo przydatne w czasie różnorodnych imprez dziecięcych. Kolejnym plusem jest zestaw zabaw w samochodzie. Oglądanie krajobrazu nie zawsze jest dla dziecka interesującym zajęciem. Co zrobić, aby nie nudziło się w czasie wielogodzinnej podróży? Przekonajcie się sami, że zajęcie dzieci jest o wiele łatwiejsze niż nam się wydaje.
Całość jest bardzo dobrze przemyślana i w pierwszych rozdziałach znajdziemy wskazówki, w jaki sposób wspierać aktywność i rozwój naszej pociechy. Znajdziemy oddzielne rozdziały pomagające znaleźć inspirację do zabaw na niezwykłe (lub zwykłe, ale grupowe) okazje. Będą tam zabawy na urodziny, nad morzem, w lesie, w wannie, zabawy plastyczne oraz rodzinne pozwalające zacieśniać relacje między jej członkami.
W wielu z tych zajęć dziecko będzie ćwiczyło kilka umiejętności: spostrzegawczość, koncentrację, pamięć, naukę liczenia, wyobraźnię przestrzenną, nawiązywania kontaktu wzrokowego, mówienia, wskazywania i wiele, wiele innych bardzo ważnych w rozwoju dziecka.
Książkę szczególnie polecam osobom, które mają małe dzieci, będą z takimi dziećmi pracować, przyszłym nauczycielkom przedszkolnym, opiekunkom w żłobkach, babciom, dziadkom, ciotkom, wujkom. Każdy znajdzie tu interesujące propozycje dla siebie. Proste opisy zabaw sprawią, że żadna nie sprawi nam trudności. Będzie to również doskonały zbiór pomysłów dla starszych dzieci szukających pomysłów na zabawy ze swoim młodszym rodzeństwem lub kuzynostwem czy dziećmi znajomych.
Polecam!

1 komentarz: