Etykiety

wtorek, 28 czerwca 2016

Suzanne Francis "Gdzie jest Dory? Kocham ten film" il. Disney Storybook Art Teamhttps://sklep.egmont.pl/ksiazki/bohaterowie/p,gdzie-jest-dory-kocham-ten-film,11837.html
Suzanne Francis, Gdzie jest Dory? Kocham ten film, il. Disney Storybook Art Team, tł. Adrianna Zabrzewska, Warszawa „Egmont” 2016
„Gdzie jest Dory?” nie bez przyczyny nasuwa na myśl bardzo popularny i wielokrotnie nagradzany (m.in. Oskarem) film „Gdzie jest Nemo?”. Tytułowy bohater poprzedniej animacji tu staje się drugoplanowym, a na plan pierwszy wypływa mała, niepozorna rybka, której historia jest dość skomplikowana. Dzięki Nemo Dory w poprzedniej części przeżyła niezwykłą przygodę i poprawiła swoją pamięć. Po wielu dniach beztroskiego pływania z przyjaciółmi przypomina sobie swoją historię.
Odkrywa, że krótka pamięć stała się przyczyną jej zaginięcia. Dory, rybka z rodziny błękitków, rodziny pokolców królewskich cierpi na brak pamięci krótkotrwałej. W czasie zabawy gubi drogę do domu i dociera aż do brzegu Australii, gdzie w poznaje rodzinę błazenków: Marlina i Nemo. Sama bierze udział w poszukiwaniach zaginionego Nemo, a później staje się członkiem rodziny. Uczestniczy w lekcjach prowadzonych dla rybek mieszkających w rafie koralowej. Pewnego dnia razem z całą klasą obserwuje migrację płaszczek. Wtedy przypomina sobie swój dom i Wybrzeże Zatoki Kalifornijskiej. Jest tak zafascynowana, że podpływa za blisko i porywa ją prąd wytworzony przez olbrzymie ryby. Cała przygoda pomaga Dory przypomnieć sobie jak wyglądał jej dom.
Dzięki wielkiemu żółwiowi Luzakowi i pomocy Marlina oraz Nemo dociera w rodzinne strony. To jednak dopiero początek przygody pełnej zwariowanych, niesamowitych i szybkich zwrotów akcji. Dory skacze tu z akwarium do akwarium, a Marlin i Nemo do przemieszczania się w trudnych (ludzkich) warunkach wykorzystują nawet fontanny. Morsie zwierzęta działają niemal jak gang siejąc spustoszenie na swojej drodze i dążąc do celu.
Książka powstała na podstawie filmu, który właśnie trafił do kin doskonale wpisuje się w stylistykę studia Pixar. Piękne ilustracje, akcja, za którą czasami trudno dzieciom nadążyć, wiele niebezpiecznych zwrotów akcji, pokonywanie przeszkód i piękne, filmowe ilustracje zaczarowujące otoczenie. Dla małych miłośników kina i nie tylko dostępne jest kilka wersji. Do naszych rąk trafiły „Gdzie jest Dory? Kocham ten film” oraz „Gdzie jest Dory? Wielki zeszyt filmowy”. Wszystkie opowiadają tę samą historię, ale w troszkę inny sposób, różnią się ilością ilustracji, a także ich formą.
Napisana na podstawie scenariusza filmowego przez Suzanne Francis i zilustrowana przez Disney Storybook Art Team książka jest doskonałą propozycją dla dzieci, które po wyjściu z kina chcą ponownie poznać historię Dory. Prosta, lekka historia pozwoli najmłodszym na nowo przeżyć filmowe przygody, a tym, którzy nie widzieli bajki poznać ją i zaprzyjaźnić się z rybkami. Solidna, śliska okładka, duży format, piękne ilustracje, bardzo dobry papier – wszystko to sprawia, że lektura jest bardzo atrakcyjna da dzieci.
Książkę polecam zarówno przedszkolakom, jak i uczniom. Doskonale sprawdzi się jako samodzielna lektura dla dzieci uczących się czytać.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz