Etykiety

poniedziałek, 27 czerwca 2016

Kolorowanki „Paryż” i „Moda”Kolorowanki „Paryż” i „Moda”
„Moda na kolorowanki” – mówią sceptycy tej formy spędzania wolnego czasu. Co jednak dają nam takie ćwiczenia rąk? Przede wszystkim musimy się skupić, odpowiednio chwycić kredkę, pędzelek, długopis, pisak. Każde narzędzie wymaga innego podejścia, napięcia mięśni, koncentracji. Pozwalają też ćwiczyć zmysł estetyczny, twórcze podejście do materiału, wytrwałości. Pomysłowość wydawców sprawia też, że dzięki kolorowankom poszerzamy wiedzę, a do tego możemy przyjemnie spędzić czas z rodziną lub w swoim towarzystwie. Liczne kolorowanki dla dorosłych i młodzieży nie mają ograniczeń wiekowych i z powodzeniem mogą być wykorzystywane jako materiał terapeutyczny przez ludzi uczących się, pracujących jak i emerytów. Każdy z nich będzie rozwijał inne umiejętności: koncentracji, relaksu, pracy mózgu po chorobach neurologicznych (np. wylewach). Kolorowanie (podobnie, jak i pisanie) pomaga w rozwijaniu percepcji wzrokowej, zdolności motorycznych, koordynacji, orientacji przestrzennej, twórczego myślenia. Jest to czynność dość wymagająca dla mózgu, a co za tym idzie lepiej ją ćwiczy. Jednym z obszarów ćwiczonych w czasie kolorowania jest ośrodek Broki odpowiedzialny również za umiejętności mówienia.
Mózg jest całkiem podobny do innych naszych mięśni: im bardziej go ćwiczymy tym jest sprawniejszy. Kolorowanie i malowanie rozwija przede wszystkim obszary odpowiedzialne za zdolności manualne i twórcze myślenie, a do tego pomaga zrelaksować się osobom, którym medytacja sprawia problemy. Ukierunkowanie myśli na określony materiał pozwala osiągnąć stan pozwalający nam na oderwanie się od codziennych problemów. Dzięki temu jest to też świetny materiał dla osób ze skłonnościami do depresji. Jeszcze jednym ważnym skutkiem kolorowania jest pobudzenie obu półkul mózgu, dzięki czemu ćwiczymy swoją inteligencją.
Jak wybrać dla siebie kolorowankę? Najlepiej kierować się własnymi upodobaniami estetycznymi, zainteresowaniami. Wydawnictwa prześcigają się w dostarczaniu nam wzorów do kolorowania. Jednymi z wielu kolorowanek, które mi przypadły do gustu są szablony z Wydawnictwa Burda. „Paryż”i „Moda”.
Pierwsza zabierze nas w niezwykłą podróż po stolicy Francji, pozwoli zwiedzić zaułki, ważne zabytki, odkryć jego klimat, a do tego dowiemy się wielu ciekawostek na temat miasta. Z kolei z „Modą” wyruszymy w świat niezwykłych form, poznamy różne trendy, zdobędziemy wiele informacji dotyczących świata mody, dzięki czemu mogą stać się naszymi swoistymi przewodnikami po zagadnieniu.
Obie kolorowanki posiadają wielki plus, jakim jest jednokartkowość ilustracji: po jednej stronie kartki znajdziemy kolorowankę, a na drugiej informacje, ciekawostki. Dzięki temu dowiemy się czegoś nowego, będziemy ćwiczyć pamięć oraz będziemy mogli wyciąć swoje prace i powiesić je w domu, szkole, biurze.
Obie kolorowanki przyciągają wzrok proponowanymi wzorami. Są one jednocześnie proste, ale i zarazem bogate w kształty, wzory. Ze względu na grubość kartek zdecydowanie najlepszym materiałem do pracy będą kredki ołówkowe lub pastelowe.2 komentarze:

  1. No ciekawe, ciekawe. Jak tylko ogarnę się z topcoloringpages.net, która wciągnęła mnie na maksa, to pewnie to będzie mój następny zakup:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajnie, że zwróciłaś uwagę na fakt, że móżg trzeba ćwiczyć tak jak mięśnie. Wiele osób kompletnie tego nie dostrzega, a później jest zdziwienie, że coraz więcej zapominamy, albo coraz ciężej policzyć coś w głowie...

    OdpowiedzUsuń