Etykiety

piątek, 3 czerwca 2016

Marianne Dubuc "Dzień dobry, poczta!"http://entliczek.eu/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=36&category_id=1&vmcchk=1&option=com_virtuemart&Itemid=9
Marianne Dubuc, Dzień dobry, poczta!, il. Marianne Dubuc, tł. Magdalene Wanielista, Warszawa „Entliczek” 2016
Listomysz ma bardzo pracowity dzień. Jest poniedziałek, więc na nowo pakuje przesyłki na wózek i rusza w drogę. Odwiedza Niedźwiedzia, Króliki, cieszy się, że nie ma przesyłki dla Węża, musi wspiąć się do ptaków na drzewo, dostarczyć orzeszki wiewiórce. W czasie przerwy odwiedza swojego przyjaciela smoka. Później pozostaje mu doręczenie paczki pani Kret, Mrówkom, Żółwiowi, Krokodylom, Ośmiornicy, Koralowcom, panią Muchę, pana Wilka, siostry Nietoprzyce, Pingwiny, pana Yeti, Kozice, Skunksy, Kury. Na końcu dostarcza najlepszą przesyłkę: prezent dla swojego synka, który ma urodziny.
Na każdej stronie znajdziemy niewielką ilość tekstu oraz piękne ilustracje przybliżające dzieciom styl życia poszczególnych zwierząt. Na dachu króliczego domku rośnie marchewka, skunksy mają laboratorium i spryskują rosnące rośliny nieprzyjemnymi zapachami, wąż ma bardzo długi dom ciągnący się przez kilka stron. Znajdują się w nim lampy ogrzewające jego ciało i mucha jeżdżąca rowerem po grzbiecie (osobliwy masaż?). Sroka w mieszkaniu gromadzi błyskotki, Kanarek bawi się na huśtawce, a Sójka planuje podróż za morze, przez co ma spakowaną walizkę, studiuje mapy. Wiewiórka skonstruowała sobie specjalną windę, aby było jej łatwiej wciągać dużo rzeczy do domu. W smoczym domu Mysz zakłada kombinezon, aby przyjaciel nie spalił go swoimi płomieniami w czasie smażenia kiełbasek. Pani Kret mieszka blisko dżdżownicy. W jej rozbudowanym domku znajdziemy dobrze urządzoną kuchnię, sypialnię i schowek na narzędzia. W paczce znajdzie kolejną łopatkę ułatwiającą kopanie tuneli. Nie zabraknie też dobrze wyposażonej spiżarni. U Mrówek znajdziemy doskonale rozbudowany system korytarzu i pomieszczeń. Mrówki są bardzo pracowite, dlatego każda jest zajęta robieniem zapasów, przygotowaniami kolejnych pokoleń, opiekowaniem się jajeczkami i młodymi. Najdziwniejszy dom ma jednak pani Żółw. W swojej skorupce mieści wszystko, co niezbędne, czyli stolik, krzesło. W paczce znajdzie nowe rolki pomagające w przemieszczaniu się. Krokodyle z kolei mają dom piętrowy i bardzo dbają, aby w każdym pomieszczeniu była woda, którą bardzo lubią. Na poddaszu na wygodnej poduszce zobaczymy trzy jajka, niżej w wannie wyleguje się duży krokodyl, a jeszcze niżej czytający. Z domu można wychodzić zjeżdżając na zjeżdżalni.
Dom pani Ośmiornicy mieści się w starym opuszczonym statku. Mysz musi zanurkować, aby dostarczyć paczkę. Wszystkie pakunki ciągnie za sobą na specjalnym pontonie. Tuż obok jest rafa koralowa, w której chowają się rybki, skorupiaki, rekin, a bystre oko dostrzeże nawet syrenkę.
Dość osobliwy jest dom pani Muchy, która wcale nie przejmuje się grawitacją. Dom pana Wilka zamieszkuje niezbyt sympatyczny zwierzak, który planuje zjeść owce, ale trzy sprytne świnki uwalniają ofiary, kradną obraz przedstawiający „Bardzo Złego Wilka” i skradają się do kuchni. Siostry Nietoperzyce żyją w jaskini. Wszystko w ich domu jest do góry nogami, bo same śpią inaczej niż my. Dom pingwinów to wielopiętrowe iglo, w którym nawet meble i domowe sprzęty są z lodu. Yeti oraz Kozice żyją wysoko w górach. Po dostarczeniu im paczek Listomysz może zjechać na sankach. Dom Skunsów pełen jest roślinek, a na poddaszu znajduje się laboratorium. W kurniku z kolei wrze od nauki, znoszenia jajek, zabaw. Tylko paczka jest dość dziwna. Ciekawe czy dzieci zauważą, co takiego się w niej kryje.
Dom Listomyszy jest serowo- murowany. Na podwórzu bawi się gromadka dzieci. Apetyczny tort czeka na stole, a tata wręcza synkowi prezent.
„Dzień dobry, poczta!” to interesująca i przyciągająca dziecięcy wzrok książka. Mali miłośnicy książek dzięki ilustracjom będą mogli ćwiczyć swoją spostrzegawczość, poznają zwyczaje zwierząt. Sam tekst jest niezwykle krótki i prosty, dzięki czemu dzieci będą mogły bez problemu naśladować dialogi. Ilustracje zachęcają do liczenia, przyglądania się, wędrowania palcem, szukania podobnych rzeczy, wskazywania różnych domowych przedmiotów, odkrywania zabawnych rzeczy.
Książkę oprawiono w solidną okładkę, bardzo dobrze zszyto strony. Duży format i wielość szczegółów, gruby papier – wszystko to sprawia, że będzie to doskonała lektura dla przedszkolaków. Polecam również jako materiał terapeutyczny, dla dzieci, które muszą ćwiczyć swoją koncentrację, uczyć się opowiadać, mówić.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz