Etykiety

sobota, 17 stycznia 2015

Michał Krupa "Łosoś a la Africa"http://wydawnictwopsychoskok.pl/ksiazka/252/losos-a-la-africa
Michał Krupa, Łosoś a la Africa, Konin, “Psychoskok” 2014
Mężczyzna dla seksu jest gotowy do największych poświęceń – to brzmi jak jedna z tez Jarda Diamonta w  książki „Trzecim szympansie”, a jest doskonałym podsumowaniem tego, co w kolejnej swojej powieści serwuje nam Michał Krupa. Znudzona codziennością agentka Agata przyzwyczajona do dotaczania swojemu ciału sporej ilości adrenaliny i Maciej marzący o spokojnym, domowym zaciszu, w którym będzie mógł dać upust swojemu libido tworzą dość dziwną parę. Jej pragnienia gnają ku Syberii, gdzie można upolować dużą zwierzynę i kochać się w szałasie na łonie natury. Nic bardziej przerażającego dla ciepłolubnego i kochającego wygody Prusa „nie potomka tego Prusa”. Próba ratowania siebie z ekstremalnych warunków i jednocześnie zadowolenia ukochanej kończy się pomysłem podróży na Safari, ale… każde z nich myśli o innym rodzaju przygody, a los wpycha ich w jeszcze inne. W ich „romantycznej” i pełnej przygód podróży na łono natury nie zabraknie strzelanin, niebezpieczeństw i nieco gapowatych towarzyszy w postaci Filipa i jego nowej ukochanej, Moniki, która również marzy o przygodzie.
„Łosoś a la Africa” nasączony jest wieloma parodiami, na których czele znajduje się Kunegunda (przerysowana i nieco słowiańska Lara Croft). Nie zabraknie również policjantów swojsko przedawkowujących wszystko, co wpadnie im w ręce… Większość bohaterów znamy z poprzedniej części („Łosoś norwesko- chiński”), którzy zostają wrzuceni w świat zwariowanej stylistyki i natłoku wydarzeń bliskich opowiadaniom o Jakubie Wędrowyczu Pilipiuka.
Książkę czyta się niesamowicie szybko, a prosty humor sprawia, że jest to doskonała komedia na wieczór lub podróż. Nieskomplikowania akcja pozwala wytchnąć po większym wysiłku intelektualnym. Polecam wszystkim, którzy są zmęczeni poważniejszymi książkami oraz tym, którzy nie są przekonani, że czytanie może być dobrą przygodą. Michał Krupa przekonuje nas, że możemy zawędrować nawet do niebezpiecznej Afryki i tam włączyć się do bohaterów próbujących przetrwać w dżungli, w której czyhają na nich niebezpieczeństwa w postaci drapieżnej natury i mściwego wywiadu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza