Etykiety

środa, 14 stycznia 2015

„Mój teatrzyk. Księżniczka na ziarnku grochu” wyd. Olesiejukhttp://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/wyniki-wyszukiwania/451377/

Dziecięcy świat jest nieco inaczej skonstruowany niż nasz. Dorośli muszą mieć wszystko gotowe, a rozrywka powinna być łatwa i niemęcząca szarych komórek, aby ten biedny dorosły po ciężkim dniu mógł wytchnąć wciśnięty we fotel. Pedagodzy i psycholodzy zgodnie twierdzą, że taki tryb życia dzieciom nie służy. Im większe pole manewru i konieczność użycia wyobraźni tym lepiej. Tu pole do popisu mają rodzice, którzy muszą sobie przypomnieć liczne zabawki robione z papieru, plasteliny i wszelkich materiałów. Poza konstruowaniem i planowaniem dzieci dla prawidłowego rozwoju muszą „grać”, czyli wcielać się w różne, nawet te nierealne, role. Takie ćwiczenie rozwija umiejętności interpersonalne (komunikacji międzyludzkiej), pozwala na doskonalenie języka i odgrywanie codziennych ról (Goffman twierdzi, że człowiek gra w każdym momencie swego życia). Do takiego treningu niezbędne są zabawy w teatr, w którym wszystko dzieje się z pewnej perspektywy i pozwala dziecku zachować dystans.
Naprzeciw oczekiwaniom małych odkrywców wychodzi wydawnictwo Olesiejuk z książką „Mój Teatrzyk. Księżniczka na ziarnku grochu”. Bajka doskonale znana najmłodszym zostaje udostępniona we formie teatrzyku, w którym dziecko może poruszać postaciami (wcześniej należy wyciąć je z kartonu dołączonego do książeczki). Kartki rozkładane na dwie strony pozwalają łatwo zmienić dekorację w dziecięcym przedstawieniu, a prosta fabuła pozwoli maluchom skupić się na wymyślaniu dialogów. Podpórki z przodu i z tyłu oraz przy papierowych postaciach pozwolą naszym pociechom cieszyć się tą niezwykłą książeczką również po zabawie. Jest ona doskonałym elementem dekoracyjnym dziecięcych pokoi. Tego typu książki są doskonałą alternatywą do bajek oglądanych w telewizji.
Przygoda z teatrzykiem jest bardzo dobrym ćwiczeniem szczególnie dla dzieci z dysfunkcjami społecznymi. Brak umiejętności nawiązywania kontaktów można zniwelować przez odgrywanie ról w bezpiecznym domowym zaciszu. Ponieważ moja córka jeszcze nie mówi na razie korzystamy z niej, jako książki do czytania, ale moja pociecha jest zafascynowana tym, że tę książkę otwiera się inaczej niż wszystkie, które miała do tej pory, a do tego stoi i ma papierową podłogę.
Polecam dzieciom w wieku przedszkolnym. Szczególnie powinna przypaść do gustu dziewczynkom lubiącym bajki z księżniczkami.
Sztywne, śliskie i bardzo pięknie ilustrowane strony przyciągają małych czytelników.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza