Etykiety

czwartek, 8 stycznia 2015

Jan Tomiak, Karolina Malik-Miłek "Żyjesz?"Jan Tomiak, Karolina Malik-Miłek, Żyjesz?, Schaffhausen 2014
Niemal każdy człowiek marzy o „więcej”, ale większość zadowala się półśrodkami egzystując z dnia na dzień, pracując „więcej”, budując gorsze relacje z ludźmi i nie wiedząc, dlaczego zły los się na nich uwziął. Od czasu do czasu mają zrywy i listy postanowień, które porzucają po tygodniu lub dwóch nim pozwolą sobie na nawyk. Jan Tomiak i Karolina Malik-Miłek w „Żyjesz?” w bardzo przystępny sposób wyjaśniają wiele zjawisk z życia człowieka, którego celem jest samorealizacja, ale nie potrafi tego dokonać, bo: ma za dużo obowiązków w pracy, za dużo pracy w domu, źle go postrzegają bliscy, zarabiają za mało pieniędzy i unieszczęśliwiają siebie ciągłym krytykowaniem i uwypuklaniem małych niepowodzeń oraz skupiają się na swoich fizjologicznych potrzebach. Gdzie w tym miejsce na spełnienie? Prawdziwe życie? Szczęście?
Na zmiany w życiu nigdy nie jest za późno. Trzeba chcieć zdiagnozować problem i książka „Żyjesz?” pozwoli to zrobić. Autorzy krok po kroku wyjaśniają, w jaki sposób przebudować swoje życie i mniej się męczyć. Nakłaniają nas również do systematyczności, bo tylko dzięki ciężkiej pracą i systematyczności możemy awansować społecznie i osiągnąć szczęście. Sukces nie przychodzi z dnia na dzień, przez co nie kończymy szkół jednego dnia, ale zdobywamy wiedzę stopniowo, przechodzimy na kolejne etapy. W dorosłym, dojrzałym życiu powinno być tak samo. Sukces powinien być daleko od miejsca, w którym jesteśmy, ale widoczny, byśmy wiedzieli dokąd zmierzamy. Nim to zrobimy musimy spojrzeć na siebie bez usprawiedliwiania się i obarczania innych naszymi niepowodzeniami.
„Żyjesz?” to książka motywacyjna. Z jednej strony nie znajdziemy w niej niczego, czego nie ma u światowej sławy szkoleniowców jak Brian Tracy czy Robert Cialdini. Po co ta kolejna książka? Każdy z nich pisze inaczej, każdy może przekonać inną grupę odbiorców, aby zechcieli odmienić swoje życie. Wiedza, którą posiadają autorzy jest tu podana w bardzo przystępnej wersji, dzięki czemu bez problemu mogą czytać ją już dzieci w podstawówce i małymi kroczkami uczyć się wyznaczać cele, dostosowywać do nich zadania i odnosić kolejne sukcesy. Mnie w szkołach brakuje przedmiotu, na którym dzieci i młodzież uczyłaby się pełnego życia, a nie egzystowania od oceny do oceny, bo to podejście później jest widoczne w ich dalszym życiu.
Książkę Jana Tomiana i Karoliny Malik-Miłek polecam wszystkim, którzy chcą żyć choć troszkę lepiej niż obecnie. Diagnoza własnej sytuacji i nauka zmiany sytuacji to mały wstęp to przybliżenia celu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza