Etykiety

piątek, 2 stycznia 2015

Renata Klamerus "Tami z krainy pięknych koni. Tom II: Tami z Kapadoclandii"http://zaczytani.pl/ksiazka/tami_z_krainy_pieknych_koni_tom_ii_tami_z,druk
Renata Klamerus, Tami z krainy pięknych koni. Tom II: Tami z Kapadoclandii, Gdynia „Novae Res” 2014
Dziecięcy świat pełen jest tajemniczości i magii nawet, jeśli jest to zwykłe dzieciństwo, któremu nie towarzyszą nadprzyrodzone zjawiska. Wyobraźnia może nas zabrać do krain niezwykłych, w których mity i baśnie przeplatają się ze sobą. Tak jest w kolejnej części opowieści o Tami autorstwa Renaty Klamerus, która czerpie z wielu kultur, aby świat przez nią stworzony pełny był tego, co dzieciom, młodzieży, a nawet dorosłym jest bliskie. Nie bez powodu wiele powieści fantastycznych jest uniwersalnych i posiada wielu czytelników. Tak jest w przypadku „Opowieści z Narnii” Lewisa oraz Śródziemia stworzonego przez Tolkiena, a nawet serii o Harrym Potterze Rowling.
„Tami z krainy pięknych koni” doskonale wpisuje się w ten świat fantastyki niezwykłych istot, posiadania magicznych właściwości i dbania o szerzenie dobra. Opowieść Renaty Klamerus moim zdaniem wychowawczo jest jednak zdecydowanie lepsza od książek, której bohaterami są dzieci: walka ze złem nie toczy się przy użyciu metod stosowanych przez zło. Żadne z dzieci nie pragnie niczyjej śmierci czy zagłady, ale jedynie unieszkodliwienia oraz życzenie, by negatywni bohaterzy stali się dobrzy. Mają to osiągnąć za pomocą wody o magicznych właściwościach, mającej odmienić ludzie serca. Symboliczne oczyszczenie jest obecne we wielu kulturach i tu zostało – podobnie jak wiele elementów z mitologii i baśni – zostaje wplecionych w akcję. Dla znawców tematu „Tami z krainy pięknych koni” będzie źródłem świetnej zabawy, polegającej na wyszukiwaniu źródeł.
http://zaczytani.pl/ksiazka/tami_z_krainy_pieknych_koni,druk
Książkę Renaty Klamerus polecam wszystkim, którzy poszukują ciepłych opowieści z elementami magii. Fabuła jest dość prosta, dzięki czemu dzieci i młodzież nie będą mieli z nią problemu. Proste opisowe zdania, duża czcionka, niewielka ilość ilustracji i piękna okładka sprawią, że nasze pociechy sięgną po nią chętnie. Wielkim plusem powieści jest też opisanie odmiennej o naszej kultury, dzielenie się wiedzą (co przejawia się również przez wyjaśnianie trudniejszych słów). Dziecięcy bohaterzy pozwolą małym czytelnikom utożsamić się ze stworzonymi przez autorkę postaciami.

3 komentarze:

 1. Jako dziecko lekko bujałam w obłokach. Świat pełen był tajemnic, które trzeba odkryć i marzeń do spełnienia. Jednym z nich była własna stadnina koni na polanie w lesie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię książki pełne magi. Czytałam tom I i był swietny. Musze mieć drugi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka trafia do autorki blogu "Inna perspektywa": http://inna-perspektywa.blogspot.com/

  Gratuluję

  OdpowiedzUsuń