Etykiety

piątek, 2 stycznia 2015

Marek Adamkowicz "Oblężenie"

http://oficynka.pl/katalog/oblezenie/
Marek Adamkowicz, Oblężenie, Gdańsk „Oficynka” 2014
Każda wojna niesie spustoszenie, zachęca do przestępstw i spisków. Liczne szybkie sukcesy Francuzów w 1813 roku zmieniają się w pasmo klęsk. Wszystko przez zbyt wielkie pragnienie zwycięstwa i rządzę władzy Napoleona Bonapartego. Resztki francuskich wojsk bardzo szybko wycofują się ze skutej lodem Rosji. Uciekające przez wrogiem i głodem żołnierze chronią się w kolejnych miastach, które po wykorzystaniu ich osłabienia są oblegane przez ich przeciwników. Jedną z wielu takich twierdz jest Gdańsk, w którego granicach dochodzi do serii zabójstw. Zadaniem kapitana Savigny będzie zdemaskowanie spisku oraz odnalezienie zabójców, których trzeba zatrzymać w mieście i ukarać. Zadanie utrudniają mu liczne przeszkody, brak współpracy Polaków, Żydów i Niemców, którzy przestali wierzyć we wspaniałomyślność Francuzów.
Marek Adamkowicz w „Oblężeniu” przedstawił ciekawy obraz Francuza, który przez brak znajomości języków obcych jest – mimo propagowanej postępowości – zacofany. Na szczęście jego otwartość oraz umiłowanie do poznawania książek sprawią, że będzie się on rozwijał i dzielnie rozwiąże całą zagadkę.
W książce nie zabraknie opisów uświadamiających nas, w jakich realiach żyli wówczas ludzie, jak bardzo zanieczyszczone było otoczenie oraz jak wielki głód wówczas panował.
„Oblężenie” to świetna lektura dla miłośników kryminałów, których akcja jest osadzona w czasach na odległych. Akcja jest tu wolna, a odkrywanie zagadki przypomina śledztwa Sherlocka Holmesa. Autor bardzo umiejętnie wprowadza nas w czasy, o których uczymy się z podręczników historii.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza