Etykiety

środa, 7 stycznia 2015

Groszek Stanilewicz "Umeme Changa"http://novaeres.pl/
Groszek Stanilewicz, Umeme Changa. Historia kameleona, Gdynia „Novae Res” 2015
W odległej Afryce pośród opuszczonych skorupek jaj na świat przyszedł mały kameleon Umame. Jego pierwszy zadaniem jest odkrycie siebie i świata, ale jest to zadanie bardzo trudne, bo ciągle wtapia się w otoczenie. Pomaga mu w tym lampart, który przestrzega przed wężami. Przekonany o swoim doskonałym kamuflażu ku swemu zaskoczeniu odkrywa, że jest dostrzegany przez mrówki, którym przez opóźnienie ich pracy pomaga w przenoszeniu materiałów na budowę jeszcze większego mrowiska.
Dobry Umeme pragnie nawiązać wiele przyjaźni. Na swej drodze spotyka długie stworzenie, które namawia go do przyniesienia mu orlich jaj. Po wielu godzinach trudnej wspinaczki do gniazda na skale kameleon zdobywa jaja i zanosi je swemu nowemu przyjacielowi, z którym ma odkryć swoją prawdziwą naturę. Wówczas dostrzega, że ma do czynienia ze złym wężem, przed którym ostrzegał go lampart. Zbiera całą swoją wolę alby uratować jaja. Po wielu trudach (powroty do dobra bywają bardzo trudne) udaje mu się je uratować. Po kilku dniach ma nowych przyjaciół: młodziutkie orły, które razem z orlicą podkarmia, by wyrosły na pięne, silne ptaki.
„Umeme Changa” to bardzo piękna baśń z wieloma opisami wprowadzającymi dziecko w świat wyobraźni. Duża czcionka, nieliczne ilustracje wykonane akwarelami sprawiają, że jest to doskonała lektura do poduszki oraz dla dzieci w szkole podstawowej. Opowieść o kameleonie może się stać doskonałym materiałem na lekcje etyki.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza