Etykiety

piątek, 9 stycznia 2015

John T. Chriban "Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o seksualności"https://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Poradniki/Wychowanie-i-psychologia/Jak-rozmawiac-z-dziecmi-i-mlodzieza-o-seksualnosci
John T. Chriban, Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o seksualności, Katarzyna Brzezińska, Poznań „Święty Wojciech” 2014
Mimo wtargnięcia seksualności do wielu sfer, w których dawniej jej nie było ludzie ciągle nie potrafią o niej rozmawiać. Często popadają w dwie skrajności: są zbyt wyzwoleni lub zbyt onieśmieleni tematem, który wydaje się im nieodpowiedni na dyskusję z dziećmi. To sprawia, że jedni i drudzy swoim zachowaniem krzywdzą swoje pociechy. Nadmiar informacji i zachęcanie do wczesnych kontaktów seksualnych jest równie szkodliwy jak zamykanie dziecka w złotej klatce i niepozwalania na spotkania ze znajomymi. Niedostosowana do wieku edukacja seksualna w szkołach, gdzie nauczyciele również przybierają dwie postawy nie ułatwia małym ludziom wejścia w dorosłość.
Książka Johna T. Chribana „Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o seksualności” uświadamia rodzicom, że przyjmowanie powyższych postaw może prowadzić do różnorodnych zaburzeń psychicznych wynikających z nieodpowiedniego przekazania wiedzy. Autor namawia, aby zawsze szczerze rozmawiać z dzieckiem o jego problemach i odkryciach, również tych seksualnych, ponieważ wtedy mamy wpływ na sposób i jakość przekazu, o co na pewno nie zatroszczą się rówieśnicy lub nauczyciele.
Po tym wstępie rodzic dostaje szereg wskazówek dotyczący sposobu prowadzenia rozmowy, a następnie otrzymuje on szereg wskazówek dotyczący wiedzy dotyczącej seksualności, aby mógł ją w odpowiedni sposób przekazać dziecku. Ku memu zaskoczeniu (wydawnictwo katolickie) tematyka jest naprawdę bardzo szeroka i nie zawiera religijnej indoktrynacji (dla wierzących zamieszczono przypisy dotyczące podejścia kk do poszczególnych kwestii): od społecznego przymusu seksualnego przez szacunek, dbanie o ciało po homoseksualizm i masturbację.
Na okładce książki znajdziemy napis: „Dla spanikowanych rodziców”. Uważam, że nie tylko dla nich. Powinien po nią sięgnąć każdy, kto chce rozpocząć z dzieckiem rozmowę o seksualności. Dowie się, jakich błędów nie popełniać. Jest to również bardzo dobra publikacja dla nauczycieli prowadzących zajęcia z przygotowania do życia w rodzinie.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza