Etykiety

środa, 15 czerwca 2016

Rebecca Clunes "Złóż i baw się. Dżungla" il. Angela Muss

http://www.gwfoksal.pl/ksiazki/zloz-i-baw-sie-dzungla.html
Rebecca Clunes, Złóż i baw się. Dżungla, il. Angela Muss, tł. Danuta Kownacka, Warszawa „Wilga” 2016
„Dżungla” to książeczka z najpopularniejszymi afrykańskimi zwierzętami. Znajdziemy w niej zabawne tygrysy, bawiące się słonie, niesamowicie wysokie żyrafy, pluskające się krokodyle, a na ostatniej stronie całą kolekcję zwierząt: węża, żabę, małpy, kameleona, papugę, motyle, lamparta. Na każdej stronie dzieci dowiedzą się interesujących faktów o bohaterach. Małpka Suri oprowadza najmłodszych po swoim domu- dżungli. W czasie wędrówki dzieci, razem z rodzicami, mogą złożyć modele poszczególnych zwierząt, wcielić się w rolę za pomocą solidnych, kartonowych postaci.
Całość jest bardzo atrakcyjna dla małych czytelników. Poza grubymi, bardzo dobrze sklejonymi, śliskimi stronami dziecko będzie miało kontakt z figurkami urozmaicającymi lekturę, rozwijającymi wyobraźnię przestrzenną oraz zachęcającymi do zabawy z książką.
Czytanie warto rozpocząć od kilkakrotnego przejrzenia książki z  dzieckiem. Następnie wyjmujemy szablony ze zwierzętami. Pod tymi kartonami kryją się kolejne ilustracje. To sprawi, że znana lektura będzie dla dziecka na nowo atrakcyjna, nowa i wzbogacona o elementy przestrzenne. Na początku pomagamy dziecku wskazać, które zwierzę trzyma w ręce, a następnie po obejrzeniu kolejnej strony prosimy, by podało określone zwierzę. To pozwoli rozwinąć myślenie globalne, śledzić umiejętność wykonywania poleceń, nawiązywania kontaktu wzrokowego.
W czasie zabawy warto również zachęcić dzieci do wydawania prostych odgłosów. U nas lwy mówią „ła ła”, słonie „tu tu”, żyrafy „mniam mniam”, krokodyle „hlup”. Takie proste sylaby pozwolą najmłodszym rozwijać umiejętność mówienia.
Czego dziecko uczy się w czasie pierwszych kontaktów z książką? Rozwija swoją koncentrację, odkrywa, że te materiały mogą wyjść naprzeciw chęci poznawania świata, dostarczać wiedzy oraz zabawy, ćwiczyć dłonie w czasie samodzielnego przewracania stron. Grube kartki pozwalają najmłodszym trenować palce oraz rozwijać wrażliwość koniuszków palców i wykorzystywać ją do chwytania poszczególnych kartek. Rozkładanie i składanie zwierząt pomoże w trenowaniu motoryki małej, wyobraźni przestrzennej, rozwijaniu koncentracji, nauce odwzorowania, logicznego myślenia, spostrzegawczości. Taka zabawę możemy zacząć u trzylatków od dania dziecku elementów, z których złoży jedno zwierzę, a jeśli nasz przedszkolak świetnie rozwinie tę zdolność możemy zwiększyć stopień trudności przez wymieszanie elementów dwóch, trzech, a następnie wszystkich kartonowych zwierząt.
„Dżungla” to bardzo interesujący materiał edukacyjny i terapeutyczny. Wydawca przewiduje tę lekturę dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. My z podobnych książek korzystałyśmy dużo wcześniej. W przypadku małych dzieci należy uważać, aby nie brały zwierzątek do buzi, ponieważ połknięcie małych elementów może być niebezpieczne.
Polecam wszystkim małym czytelnikom.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz