Etykiety

niedziela, 5 czerwca 2016

Nikola Kucharska "Koci blok rysunkowy. Rysowanki, kolorowanki, łamigłówki"

http://nk.com.pl/koci-blok-rysunkowy/2301/ksiazka.html#.V1QqEeS83IU


Nikola Kucharska, Koci blok rysunkowy. Rysowanki, kolorowanki, łamigłówki, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2016
Maciek i Gbur na pierwszej stronie przypominają świetne książki z serii „Opowiem ci, mamo”. „Koci blok rysunkowy” powstał jako uzupełnienie książki „Co robią koty” i zawiera wiele interesujących zadań. Poza nimi w całym bloku trzeba odnaleźć określone przedmioty wskazane na początku zbioru ćwiczeń. Na każdej kartce po jednej stronie znajdziemy zadanie, a po drugiej ciekawostkę i miejsce na tworzenie własnych rysunków. Nikola Kucharska przekona naszych małych podopiecznych, że koty mają swój własny język i trzeba go rozszyfrować przez wykorzystanie odpowiedniego kodu, dzięki czemu dzieci zostaną wprowadzone w tajniki szyfrowania i rozszyfrowywania (może na drugiej stronie kartki same napiszą coś w takim kocim języku?). Trzeba też posegregować i policzyć kocie zabawki, narysować śliczny stolik, pod którym kot będzie mógł spokojnie uciąć sobie drzemkę; narysować skomplikowany labirynt dla myszy, aby mogła się schować przed pozornie miłym drapieżnikiem. Odwiedzimy też schronisko dla zwierząt, wpadniemy z odwiedzinami na rodzinny obiad, pomożemy zwierzętom odnaleźć ich nowych właścicieli, dowiemy się o trudnym procesie adaptacji i akceptacji, zrobimy zakupy w sklepie zoologicznym. A po pracowitym dniu podejrzymy sny naszych pupili, odkryjemy podziemne korytarze, w których kret chowa się przed kotami. Nie zabraknie też interesującego pomysłu na łączenie zabawek ze zwierzakami. Autorka zachęca do wymyślania własnych historii z kotami, prowadzenia śledztwa, opowiadania o kocich przygodach. Zachęci do dostrzegania różnic między futrzakami oraz odwiedzania weterynarza. Wśród licznych ćwiczeń znajdą się i zadania polegające na szukaniu różnic, eksperymentów z wagą, zastanawiania się nad przyczyną bałaganu panującego na poczekalni u weterynarza. W bloku są też uwielbiane przez nas labirynty i cienie. Znalazłyśmy też coś nowego, z czym jeszcze nie pracowałyśmy, a co bardzo zainteresowało moją córkę: drzewo genealogiczne, a później ilustracje, na której trzeba odszukać wszystkich krewnych Gbura i Muffina.
Całość jest przemyślana i pozwala na ćwiczenie różnych umiejętności. Dziecko może rozwijać motorykę małą, koncentrację, wyobraźnię, kreatywność. Niektóre ćwiczenia wymagają wykonania konkretnych czynności według wskazówek, ale większość bazuje na dziecięcej pomysłowości pozostawiając duże pole do popisu małych miłośników kotów.
„Koci blok rysunkowy” to interesująca propozycja do pracy z przedszkolakami i uczniami początkowego nauczania. W czasie rozwiązywania zadań - które są zaproponowane dzieciom w takiej formie, że kojarzą się z zabawą – mali odkrywcy zdobywają wiele cennych umiejętności. Szczególny nacisk położono tu na opowieści małych rysowników.
Blok rysunkowy posiada bardzo grube kartki oraz okładkę (blok techniczny) i solidne, kartonowe usztywnienie umożliwiające zabawy na łóżku lub w plenerze. Wydawca zadbało to, aby dziecko nie było zmuszone do siedzenia przy stoliku, ale mogło rozwijać swoje umiejętności i bawić się w miejscach, w których brakuje solidnego blatu.

1 komentarz:

  1. Bardzo lubię takie recenzje. Zero lania wody tylko konkretnie, na temat i rzeczowo. Fajnie się Ciebie czyta:)

    OdpowiedzUsuń