Etykiety

piątek, 24 czerwca 2016

Sue Bentley "Magiczny konik. Czarodziejskie przygody" il. Angela Swan

http://sklep.gwfoksal.pl/magiczny-krolik-czarodziejskie-przygody-duplikat-1.html
Sue Bentley, Magiczny konik. Czarodziejskie przygody, il. Angela Swan, tł. Michał Zacharzewski, Warszawa „Wilga” 2016
Konie mają w sobie coś niezwykłego: są piękne, ich zachowanie jest pełne godności, czasami rozrabiają jak psiaki, można na nich jeździć, galopować, uczą odpowiedzialności, wrażliwości i od wieków towarzyszą ludziom. Wiele dzieci marzy o tym, aby mieć własnego rumaka, będącego wiernym towarzyszem wędrówek oraz powiernikiem sekretów. Dla takich małych wielbicieli koni jest książka :Magiczny konik. Czarodziejskie przygody”. Przygody bohatera, będącego niezwykłym (bo magicznym) koniem zaczynają się od beztroskiej zabawy w… chmurach! Razem z siostrą biega z obłoku na obłok, galopuje, droczy się. Te niezwykłe koniki mają skrzydła pozwalające im latać oraz wiele nieodkrytych mocy. Z wiekiem i doświadczeniem poszerzają swój repertuar możliwości, zdobywają kolejne magiczne moce.
Kaszmir i Przeznaczenie bawią się Magicznym Kryształem, który nieszczęśliwie wypada im i spada na Ziemię. Przerażona Przeznaczenie ucieka, aby szukać kryształu, który nie może dostać się w kopyta mrocznych rumaków chcących odebrać magicznym kucykom ich moc. Kaszmir również pędzi na Ziemię. Pod postacią zwykłego konia udaje mu się odnaleźć zgubę i zabrać ją do domu. Niestety nigdzie nie może znaleźć siostry bliźniaczki. Musi wrócić na Ziemię i odszukać ją nim stanie jej się coś złego. W akcji pomagają mu wygrane dzieci.
Tom składa się z trzech części, czyli zawiera trzy tomy opowieści o Kaszmirze. W pierwszej pt. „Nowy przyjaciel” do cioci Poli na wakacje przyjeżdża Ewa. Dziewczynka bardzo cieszy się z tego, że będzie mogła tu całymi dniami jeździć konno zamiast spędzać czas w hotelu w czasie pracy rodziców. Niestety odkrywa, że rumaki są dzikimi końmi, które trudno spotkać i nie są ujeżdżane. Kiedy dziewczynce wydaje się, że to będą jej najgorsze wakacje pojawia się Kaszmir. Dzięki wycieczkom z nim poznaje Adę, ogląda łapanie dzikich koni, szuka śladów Przeznaczenia, a kiedy konik ma ją opuścić ciocia robi jej wielką niespodziankę, dzięki której będzie chętnie przyjeżdżała na wieś.
„Wyjątkowe życzenie” z kolei porusza problem utraty pracy, konieczności zmiany priorytetów. Marcela przez cały dzień czeka na wiadomość o awansie taty i możliwości kupienia konia. Niestety wieczorem dowiaduje się, że z planów nici. Tata właśnie stracił pracę. Kiedy idzie obejrzeć starą stodołę, padok zauważa konia. Jest to Kaszmir w nowej odsłonie. Dzięki niemu poznaje dzieci, które tak jak ona kochają konie i uwielbiają przejażdżki.
Bohaterką „Błysku kopyt” jest Sonia. Dziewczynka musiała rozstać się z konikiem, ka którym do tej pory jeździła, ponieważ jest już na niego za duża. W pobliskiej stadninie może pojeździć na większym koniu, ale bohaterka nie wyobraża sobie, że może z innym zwierzęciem nawiązać tak bliską relację. Na miejscu poznaje Kaszmira poszukującego swojej siostry.
W każdym tomie będącym w „Magicznym koniku. Czarodziejskich przygodach” rozdziałem Kaszmirowi pomaga inna dziewczynka, przeżywa odmienne przygody, akcja dzieje się w innych porach roku. Magiczny konik bardzo wiele uczy się od swoich nowych przyjaciół, którzy muszą dochować jego tajemnicy. Razem tropią ślady Przeznaczenia, zawierają nowe znajomości, musi pokonać nowe trudy i pomaga dzieciom cieszyć się jego obecnością.
„Magiczny konik. Czarodziejskie przygody” to zbiór poruszający ważne problemy takie jak odpowiedzialność, otwartość, kłusownictwo, utrata pracy, rozstanie z przyjacielem, nawiązywanie nowych znajomości, odnajdywanie się w nowym miejscu, wakacje z dala od rodziców i znajomych. Pokazanie pozytywnych rozwiązań, wzajemnej współpracy, możliwości przeżycia innych doświadczeń pozwolą małym czytelnikom na uporanie się z własnymi lekami, słabościami, niespodziewanymi zwrotami akcji.
Książka na pierwszy rzut oka wygląda na bardzo grubą. Gdy do niej zajrzymy zobaczymy bardzo dużą czcionkę zachęcającą do samodzielnego czytania, interesujące szkice i rozdziały pozwalające na czytanie bez znużenia. Całość jest bardzo dobrze zszyta, oprawiona w solidną, baśniową okładkę, dzięki czemu dzieci chętnie po nią sięgną.
Lekturę polecam wszystkim małym miłośnikom koni. Ze względu na prosta fabułę, zdania w stronie czynnej i proste słownictwo słuchanie książki czytanej przez rodziców sprawi przedszkolakom dużo radości. Starsze dzieci mogą cieszyć się samodzielną lekturą.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz