Etykiety

piątek, 19 grudnia 2014

Małgorzata Grzywa "Julka"


http://mssprofitmwo.blogspot.com/2014/12/nowa-ksiazka-wydawnictwa-spoecznego.html

Małgorzata Grzywa, Julka, Mrągowo „Profit” 2015
Młodość ma swoje prawa. Jednym z nich jest prawo do popełniania błędów. Ponoć na błędach człowiek się uczy. Kolejnym prawem jest dążenie do nieco absurdalnych marzeń, które mogą nie zapewnić wygodnego życia. Jeszcze jedną cechą szczególnie kojarzoną z młodością jest bunt. To wszystko znajdziemy w „Julce” Małgorzaty Grzywy. Zdolny student przez próbę ograniczenia granic jego wolności staje się gangsterem, który doskonale radzi sobie w światku pełnym brutalności. Jego bezwzględność może przekonywać nas o zabiciu jego uczuć, wyzbyciu się wątpliwości. Pozostanie on jednak brutalnym gangsterem ze zasadami, których egzekwowania będzie wymuszał na innych.
„Zabijamy się nawzajem małymi rzeczami, nie do końca przemyślanymi czynami, które tak naprawdę nigdy nie musiały się przydarzyć” – tak zaczyna się opowieść o wyborach Marcina i ich konsekwencjach, które na pewno ukształtują całe jego życie. Od raz podjętych decyzji nie łatwo uciec. Czasu nie da się cofnąć i uratować utraconego życia.
„Julka” to prosta powieść, która każe nam postawić pytania dotyczące wolności, wpływu na otoczenie i odpowiedzialności za nasze czyny, ponieważ każde nasze działanie zawsze ma określone skutki, z którymi musimy się liczyć. A co jeśli nasze decyzje narażają czyjeś życie?
Schematyczna powieść też może być wartościowa. „Julka” Małgorzaty Grzywy to świetna książka dla młodych zbuntowanych i ich rodziców. Historia, która zmusza nas do przemyślenia naszego postępowania. Czy bycie rodzicem tyranem dla dorosłego dziecka jest dobrym wyborem? Czy całkowity bunt przeciwko rodzicom uszczęśliwi bohatera?
więcej informacji na stronie wydawcy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz