Etykiety

poniedziałek, 1 grudnia 2014

Marcin Sobecki "Anatomia spisku"

http://zaczytani.pl/ksiazka/anatomia_spisku,druk
Marcin Sobecki, Anatomia spisku, Gdynia „Novae Res” 2014
Wiek XX skrywa wiele tajemnic, które do dziś nie zostały wyjaśnione. Marcin Sobecki w swoich książkach bardzo przekonująco nakreśla nam możliwe rozwiązanie kolejnej z nich. Tym razem zostajemy wprowadzeni w świat, w którym dwie siły polityczne ścierają się przez wyznaczanie linii wpływów. Zbigniew Brzeziński, specjalista do spraw polityki z krajami wschodu w Stanach Zjednoczonych staje się motorem ciągu wydarzeń. Wszystko to przez śmierć Jana Pawła I i możliwość zastąpienia go kandydatem, który wywoła bunt w rodakach.
Poczynania Karola Wojtyły z lat młodości, zbyt intensywne patrzenie polskim władzom na ręce umazane krwią ofiar komunizmu sprawia, że władze Polski Ludowej wymuszają na kardynale Stanisławie wyszyńskim wysłanie zdolnego kapłana do Rzymu. Uszczęśliwione pozbyciem się problemu budzą się ze snu dopiero w chwili wyboru. Jak do tego doszło? Marcin Sobecki w „Anatomii spisku” przedstawia bardzo wiarygodny ciąg zdarzeń, w których wykorzystano słabości Kościoła katolickiego, podkopano wpływy KGB i pozwoliło uwierzyć uciemiężonym totalitaryzmem Polakom, że ich przyszłość może być inna. Intensywne zmiany w postawach społeczeństwa podległego wymuszają na dostojnikach Związku Radzieckiego na uknuciu spisku, który nie może wskazać ich jako sprawców zamachu na nowym Papieżu.
Marcin Sobecki po raz kolejny w swojej książce łączy prawdę i fikcję. Czytając o wydarzeniach, chcemy dalej je odkrywać. Samo zakończenie wydarzeń jest tu mało istotne. Bardziej liczy zaproponowany ciąg zdarzeń, licznych powiązań, które z perspektywy autora stają się dla nas oczywiste.
„Anatomia spisku” to kolejna bardzo dobrze napisana książka autora, który z wykształcenia jest prawnikiem. Świetnego warsztatu pisarskiego ubranego w interesującą historię mogą się uczyć wszyscy, którzy chcą stawiać pierwsze kroki w literaturze. Wyjątkowa dyscyplina słowa bardzo rzadka u wielu autorów sprawia, że książki Sobeckiego czyta się jednym tchem. Kolejna jest tylko potwierdzeniem tego, że warto będzie sięgnąć po następne.
Książkę polecam wszystkim, którzy lubią wchodzić w świat spisków, alternatywnych historii, opowieści szpiegowskich i stylu pisarskiego zbliżonego do narracji, z jaką mamy do czynienia w przygodach Jamesa Bonda autorstwa Iana Fleminga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz