Etykiety

środa, 3 grudnia 2014

Julia Śniarowska "Już się nie boję"http://blizejprzedszkola.pl/wydawnictwo/?15,juz-sie-nie-boje-bajki-terapeutyczne-dla-przedszkolakow
Julia Śniarowska, Już się nie boję. Bajki terapeutyczne dla przedszkolaków, Kraków „CEBP” 2014
Strach ma wielkie oczy – przekonują się o tym bohaterowie bajek ze zbioru „Już się nie boję”. Powodów do niepokojów jest wiele: a to zły sen, a to wizyta u lekarza, nieumiejętność panowania nad własnymi emocjami, straszne dźwięki nocą, ciemność, brak odwagi czy chwila bez mamy i tak dalej. Wszystko to sprawia, że świat w oczach malca staje się pełen niebezpieczeństw, z którymi można bardzo łatwo się rozprawić, a strachy i nieśmiałość oraz brak wiary w swoje możliwości schować głęboko do szafy, by mogły zmaleć jak smutek Bałwanka Sopelka i zmieścić się tam, gdzie zechcemy. Sam strach nie jest zły, ale umiejętność radzenia sobie z nim jest niezbędna do prawidłowego rozwoju. Julia Śniarowska oferuje nam tom z piętnastoma bardzo różnymi przygodami zwierząt, dzieci, przedmiotów. Baśniowi bohaterowie to takie same maluchy jak nasze pociechy: przeżywają świat o wiele intensywniej niż dorośli i wielu spraw nie potrafią zrozumieć. Potrzebują pomocy dorosłych, aby zmierzyć się ze swoimi obawami. Dorastanie wymaga przede wszystkim intensywnej pracy rodziców lub opiekunów oraz specjalistów, którzy pomogą dziecku oswoić jego emocje.
Julia Śniarowska stworzyła piękny zbiór, który przyjdzie z pomocą osobom pracującym z dziećmi. Znajdziemy tam opowieści poruszające bardzo ważne problemy, które mogą towarzyszyć przedszkolakom. Brak zrozumienia wielu zjawisk sprawia, że nasze pociechy wyobrażają sobie złe rzeczy. Autorka wyjaśnia nam, w jaki sposób możemy sobie z tymi troskami maluchów poradzić. Poza wskazówkami dotyczącymi rozmów, ukierunkowania terapeutycznego i propozycji rozmów oraz rady dla rodziców, aby ich pociecha mogła wyrosnąć na mądrego i odważnego dorosłego potrafiącego radzić sobie z własnymi emocjami.
Gruba okładka, śliski papier i liczne bardzo ładne ilustracje sprawią, że dzieci będą bardzo chętnie sięgały po tę książkę. Wskazówki i spostrzeżenia psychologa można wykorzystać również w kontakcie z odważnym maluchem, u którego jego postawy będą umacniane.
My jesteśmy książką zachwycone. Moje maleństwo codziennie wieczorem przynosiło mi do łóżka tę książkę, bym przeczytała kolejne bajki. Podczas naszego wieczornego czytania wchodziłyśmy w świat od trzech do czterech bajek.
Książka jest skierowana dla dzieci w wieku od czterech do pięciu lat. Moja córeczka jest mniejsza i bardzo chętnie słuchała opowieści o przygodach i troskach bohaterów. Niemal na każdej stronie znajduje się ilustracja, która urozmaici czytanie. Średniej wielkości czcionka może zachęcić dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej do samodzielnego czytania krótkich bajek, przez co stawianie pierwszych kroków w tej trudnej sztuce stanie się bardzo przyjemne. Opowieści są niebanalne i często zaskakujące. Wyobraźnia Julii Śniarowskiej nie zna granic.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza