Etykiety

środa, 17 grudnia 2014

Eliza Piotrkowska "Święty Mikołaj z Miry"https://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Promocje-i-pakiety/Adwent/Swiety-Mikolaj-z-Miry
Eliza Piotrkowska, Święty Mikołaj z Miry, Poznań „Święty Wojciech” 2012
Przedświąteczne chwile często mijają nam na załatwianiu wielu przyziemnych spraw: sprzątanie, zakupy, gotowanie, pakowanie prezentów, a w tle słychać pohukiwania, okrzyki i śpiewy tysięcy Mikołajów, którzy przekonują do wykorzystania niesamowitej przedświątecznej okazji i nabycia kolejnego (niekoniecznie potrzebnego) przedmiotu. W gąszczu odgłosów, które mają nęcić klientów brakuje czasu na emocjonalne refleksję, delektowanie się zimową ciszą i gwieździstym niebem.
Eliza Piotrowska w swojej książce „Święty Mikołaj z Miry” zabiera nas z małymi czytelnikami do świata odległego, do czasów, w których żył ten prawdziwy Mikołaj, który w ciszy i podczas snu domowników podrzucał prezenty, które były bardzo potrzebne do życia. Jego podarki nie były nieprzemyślaną kolejną zabawką, książką czy słodyczami, ale podarkiem, który zmieniał życie obdarowanych. To dzięki niemu trzy ubogie siostry mogły wyjść za mąż, ponieważ miały posag (w owych czasach niewiasty były warte tyle ile miały).
„Święty Mikołaj z Miry” to książka nie tylko pokazująca postać dobrego i współczującego człowieka, który dzięki wstawiennictwu Boga stał się biskupem, ale też historia pokazująca ówczesne realia. Dzięki autorce rodzicom będzie łatwiej wyjaśnić istotę świąt oraz refleksji z nimi związanej, a także pokazać swoim pociechom odmienne kultury. Z ilustracji dzieci dowiedzą się jak daleko od nas mieszkał ten pierwotny Mikołaj.
Książkę polecam przedszkolakom i uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej.. Doskonała lektura zwłaszcza przed świętami. Prosty język, interesujące ilustracje, żywa akcja sprawia, że maluchy bardzo chętnie sięgają po tę pozycję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz