Etykiety

piątek, 19 grudnia 2014

Elżbieta Jodko – Kula "Makary"http://www.skrzat.com.pl/index.php?p1=pozycja&id=1342&tytul=Makary
Elżbieta Jodko – Kula, Makary, Kraków „Skrzat” 2013
Życie nastolatków nie należy do najłatwiejszych. Obowiązki szkolne, domowe problemy, a do tego nowa szkoła, czyli elitarne liceum, którego wymaganiom trzeba sprostać. Jednym udaje się to lepiej innym wcale, przez co uciekają w świat imprez i intryg, które mogą doprowadzić do wielkiej tragedii. Na szczęście jest to książka ze szczęśliwym zakończeniem dająca młodzieży nadzieję na rozwiązanie ich własnych problemów, pokazująca przyjaznych dorosłych, którzy może i wymagają, ale też starają się pomóc w rozwiązaniu życiowych trudności. Tu mają nie lada wyzwanie: do elitarnej szkoły trafia biedna dziewczyna mieszkająca w domu dziecka. O śmierci ojca alkoholika i zniknięciu matki dziewczyna nie chce się dzielić z nowymi koleżankami i kolegami. Izolacja od klasy, znakomite wyniki w nauce i uwaga jednego z przystojnych chłopaków sprawiają, że dziewczyna staje się ofiarą złośliwości. To, że są one delikatne zawdzięcza swojej użyteczności: zawsze można od niej odpisać lekcje i zadania domowe. Czy w tej atmosferze jest szansa na pierwszą miłość, znalezienie przyjaciół i ułożenie sobie życia?
„Makary” Elżbiety Jodko – Kuli to opowieść o Ewie i Makarym pokazana z różnych perspektyw, przez co czasami czytamy o tym samym wydarzeniu, ale z nieco odmiennej strony. Takie podejście pozwoli młodemu czytelnikowi uświadomić sobie, że nie wszystko jest takie łatwe i proste lub tak bardzo beznadziejne jak się im wydaje. Dorośli, którzy często w wieku buntu stają się wrogami nastolatków tu są osobami, na których można polegać i mogą znaleźć wyjście z każdej sytuacji oraz dojrzeć do takich, a nie innych okoliczności.
Książka miejscami bardzo zabawna, miejscami sentymentalna pokazująca świat pierwszych licealnych miłości będzie doskonałą lekturą dla gimnazjalistów i licealistów.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza