Etykiety

środa, 1 września 2021

ModliszkaModliszki to jedne z owadów, które obrosły w wiele stereotypów. Do tego niewielka ich ilość w Polsce sprawiło, że niektórzy czują strach przed tym owadem. Nie ma czego się bać. Modliszki są drapieżnikami, ale spokojnie: człowiek nie jest gatunkiem, na który polują. Ten dziewięciocentymetrowy owad preferuje posiłki z pasikonikowatych i szarańczaków. Zdecydowanie wolą zwierzęta mniejsze od siebie. Od jakiegoś czasu pojawia się ich coraz więcej w naszym otoczeniu i powoli możemy oswajać się z tym fascynującym i kojarzącym się tropikami owadem. Przyrost populacji sprawił też, że naukowcy baczniej zaczęli się jej przyglądać. Badacze z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego monitorują niespotykane dotąd w mieście występowanie modliszki. Wraz z Łódzkim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Entomologicznego proszą internautów o udostępnianie w sieci zdjęć tych owadów. I przypominają, że modliszka jest w Polsce objęta ochroną, dlatego nie wolno jej łapać, zabijać i trzymać w domu, niszczyć kokonów z jajami. Jeśli pojawi się w domu należy delikatnie wynieść w bezpieczne miejsce na świeżym powietrzu.. Modliszka zwyczajna (Mantis religiosa) jest w Polsce pod ochroną ścisłą od 1984 r. Jest również wpisana do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako gatunek zagrożony. W ostatnich kilkunastu latach zasięg jej występowania w naszym kraju zwiększył się i już można spotkać je nie tylko w południowej części kraju.
Prof. Agnieszka Soszyńska-Maj, przewodnicząca Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Entomologicznego apeluje: „Prosimy mieszkańców w mediach społecznościowych o przyłączenie się do projektu stworzenia mapy występowania i listy obserwacji modliszki w Łodzi i okolicach, jednym słowem - do uchwycenia gwałtownego pojawu tego niezwykłego owada w naszym mieście. Jeżeli ktoś zauważy modliszkę w mieszkaniu, na balkonie, w parku, na łące, na działce, w ogródku - proszę, żeby zrobił zdjęcie (jeśli to możliwe) oraz wpisał miejsce i datę w poście na Facebooku, na stronie Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Entomologicznego (https://www.facebook.com/LodzPTE/)”.
Łódź jest jednym z miast, które uchodzą za „miejskie wyspy ciepła”. Wysokie temperatury w połączeniu z rozprzestrzeniającymi się łąkami kwietnymi sprawiają, że wzrasta liczebność modliszek i mimo dobrego kamuflażu można je coraz łatwiej dostrzec w swoim otoczeniu.


1 komentarz: