Etykiety

niedziela, 13 lipca 2014

Anna Świderkówna "O przypowieściach, św. Pawle i Apokalipsie"

http://www.mwydawnictwo.pl/p/1163/o-przypowie%C5%9Bciach-%C5%9Bw-pawle-i-apokalipsie
Anna Świderkówna, O przypowieściach, św. Pawle i Apokalipsie, Kraków „wydawnictwo m” 2014
Czytając książkę widziałam oczami wyobraźni starą babinkę opowiadającą ze spokojem. Taki obraz profesor Anny Świderkówny utrwalił mi się z czasów studiów i nie mogłam się od niego uwolnić podczas całego czytania rozważań o przypowieściach. Książka pani profesor Anny Świderkówny jest taka jak jej autorka: spokojna, przemyślana, delikatna, stanowcza, systematyczna a do tego przepełniona niesamowitą pokorą przy niesamowitym oczytaniu i zapale do wyjaśniania tego, co każdy w naszym kręgu kulturowym powinien znać. Bogata wiedza autorki na temat „Biblii” została przelana na papier w formie bardzo przystępnej dla czytelnika. Teksty tłumaczone są przez pryzmat kultury starożytnej, wiedzy o ówczesnym życiu i religiach. Profesor Anna Świderkówna dzieli się z czytelnikiem obszerną wiedzą, którą powinien posiadać każdy średnio wykształcony człowiek, chcący zrozumieć kontekst kulturowy, w którym żyje. Na „Biblię” patrzy ona nie z naszej współczesnej perspektywy, ale z perspektywy ludzi, dla których kolejne księgi były współczesnymi tekstami, niosącymi wiele prawd. Autorka wielokrotnie kładzie nacisk na konieczność znajomości starożytnego świata w celu odkrywania bogactwa „Biblii”, która poza prostymi tekstami przekazuje nam zawiłe „przypowieści”.
To, co podobało mi się w wykładach pani profesor to sięganie do judaizmu, by wytłumaczyć coś, co zna większość osób z kazań czy szkoły. Anna Świderkówna odchodzi od tego schematu badając i wyjaśniając historię. Jej powoływanie się na Talmud i judaizm jest bardzo subtelne i jednocześnie dekonstrukcyjne. Próbuje w znanych tekstach pokazać to czego współcześni nie widzą, czyli bohaterów, którzy może nie są pierwszoplanowi, ale ich rola jest ważniejsza od tych głównych. Tak jest ze znana wszystkim przypowieścią o synu marnotrawnym, w której profesor zwraca uwagę na postać kochającego ojca bardziej niż na syna, który wraca po latach błądzenia i wyparcia się rodzica. W części o św. Pawle wskazuje wszechstronne źródła utrwalające założyciela kościoła, jego spryt polityczny oraz psychologiczne wyczucie osób, z którymi prowadził walki słowne.
Wielkim plusem książki jest jej dodatek: płyta. Dzięki niej czytelnik będzie mógł tak jak ja przez całą lekturę wyobrazić sobie wygłaszanie wykładów.
Książkę polecam wszystkim Szczególnie wierzącym. Na pewno powinna być ona lekturą obowiązkową na teologiach w całym kraju.
Prace prof. Anny Świderkówny:
·         W „państwie” Apolloniosa (1959, rozprawa habilitacyjna)
·         Kiedy piaski egipskie przemówiły po grecku (1959)
·         Historie nieznane historii (1962)
·         Hellada królów (1969)
·         Hellenika. Wizerunek epoki od Aleksandra do Augusta (1974)
·         Siedem Kleopatr (1978)
·         Życie codzienne w Egipcie greckich papirusów (1983)
·         Bogowie zeszli z Olimpu (1991)
·         Rozmowy o Biblii (1994)
·         Ewangelia według św. Mateusza (przekład z jęz. greckiego, 1995)
·         Rozmów o Biblii ciąg dalszy (1996)
·         Ewangelia według św. Marka (przekład z jęz. greckiego, 1997)
·         Rozmowy o Biblii: Nowy Testament (2000)
·         Koń, który trafił do historii (2004)
·         Rozmowy o Biblii: Opowieści i przypowieści (2006)
·         Nie tylko o Biblii (2006)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz