Etykiety

środa, 23 lipca 2014

Układanka pamięciowa

Układanka pamięciowa to zabawka, która teoretycznie służy do ćwiczenia pamięci, ale my się nie ograniczamy do zaleceń producenta. Jestem przecież „kreatywną” matką –Polką i wyznaczniki pomysłodawców mało mnie zwykle interesują, dlatego zabawki często wykorzystujemy na wiele sposobów, aby nam więcej służyły.
Pierwsza zabawa polega na rozłożeniu elementów tak, by było widać wszystkie obrazki. Dziecko pokazuje palcem (niektóre dzieci tego same nie robią i trzeba je nauczyć), a rodzic mówi, co jest na klocku. Kiedy już się dobrze zapoznamy z obrazkami i ich nazwami my mówimy, co dziecko ma nam pokazać, a dziecko wskazuje. Kolejny etap pojawia się, gdy dziecko już mówi: my pokazujemy palcem, a dziecko mówi, co to jest.
Druga zabawa to układanie w pary. Wszystkie elementy są rozłożone by było widać obrazki i dobieramy pary.
Trzecia zabawa jest taka jak przewidział producent, czyli zakrywany obrazki (przewracamy na stronę bez nich) i dziecko odkrywa kolejne i próbuje dopasować w pary. Jak się nie udaje to zakrywa i drugie dziecko ma szansę odnaleźć pasujący element.
Czwarta zabawa to „pociąg”: rodzic układa w odpowiedniej kolejności. Każde dziecku zrobić to samo, a następnie przestawia kilka elementów i dziecko ma zrobić to samo. Trzeba pamiętać, że zaczynamy od małej ilości „kart” i „ruchów”, które będziemy zwiększać z rozwojem dziecka.
Ja w dzieciństwie bawiłam się podobną zabawką, ale była papierowa i miała zdecydowanie więcej elementów. Ta jest twarda i bezpieczna dla dzieci. Drewniane karty są bardzo atrakcyjne wizualnie i posiadają drewniane pudełko z zamykaną pokrywką, co na pewno ucieszy rodzica sprzątającego zabawki.
Układanka pamięciowa Goki na pewno może być wykorzystana już przez kilkunastu miesięczne maluchy. Jest to doskonała zabawka do terapii i nauki.
http://kidy.pl/aktywnosc/zabawki/ukladanki_i_gry/goki_drewniane_memo_obrazki

1 komentarz:

  1. I to też kupiłam. Dałam się namówić skoro można się aż tyle bawić.

    OdpowiedzUsuń