Etykiety

środa, 30 lipca 2014

rachunek sumienia - lipiec

Lipiec był miesiącem dobrych książek. Jedna urzekła mnie na tyle, że będę czytała kolejne książki autora. Jest to „UT” Jacka Ostrowskiego: powieść, która niesie wielki ładunek etyczno-kulturowy i w delikatny sposób porusza tematy drażliwe i kontrowersyjne, a wszystko to w otoczce thrillera wymieszanego z romansem. Wszystko niby znane, ale zakończenie zaskakujące i dające wiele do myślenia. Wiele z tematów poruszonych w „UT” znajdziemy w „Pułapce gender” Marzeny Nykiel, która uchyli nam rąbka tajemnicy manipulacji badaniami nad seksualnością. Jej książka pozwoli nam nabrać zdrowego dystansu do hiperpoprawności politycznej stosowanej przez wielu polityków.
Wielbicielom krótszych form polecam zbiór opowiadań Anny Frajlich "Laboratorium", w którym elementy życia zostają poddane obserwacji i opisowi, by utrwalić przeżycia. Historia rzuca bohaterkę z państwa do państwa, aż ląduje ona za Oceanem na emigracji. Za wody z Polski trafiają również bohaterowie opowiadań grozy Piotra Surmaczyńskiego "Wyspa dreszczowców", a których autor umiejętnie buduje napięcie.
Wiele radości i pozytywnej energii czerpałam z książki Moniki Szwai "Anioł w kapeluszu", której zwariowani bohaterowie dopuszczają się wielu wykroczeń, aby pomóc chłopcu i z całej akcji czerpią nieprzyzwoitą satysfakcję. Pełna optymizmu i odrobiny szyderstwa jest powieść  Agaty Pruchniewskiej "I dobry Bóg stworzył AKTORKĘ", która doskonale sprawdzi się – podobnie jak książka Szwai - na chandrę.
Z popularnonaukowych polecam z jednej strony prace dość solidne, z drugiej skomponowane w interesujący sposób. Tu pierwszeństwo ma książka zmarłej już profesor Anny Świderkówny "O przypowieściach, św. Pawle i Apokalipsie”, z którą powinien zapoznać się każdy średnio wykształcony Polak. Na drugim miejscu znajduje się praca Wiesława Budzyńskiego "Miłość i śmierć Krzysztofa Kamila” , która przybliża nam sylwetkę poety z pokolenia Kolumbów. Obszerną i ciekawą pracą jest Adama Szymański ego "Zapomniany bohater" o człowieku, którego losy determinowała walka o wolność ojczyzny. Kolejna interesującą pozycją popularnonaukową jest książka o wielkim niemieckim kompozytorze, którego losy są osnute tajemnicą, a błędy i wybryki często wybielane przez najbliższych, czego starał się uniknąć Gottfried Wagner  w "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną”.

Polecam wpisy:

Czasopisma:

Zachęcam do przeczytania wywiadów, które przeprowadziłam z nie zwykłymi pisarzami w lipcu:

Książka miesiąca:  
http://annasikorska.blogspot.com/2014/07/jacek-ostrowski-ut.html

1 komentarz:

  1. Moja statystyka za lipiec będzie za dzień lub dwa...:-)
    A Ostrowskiego już szukałam w bibliotece....będzie przeczytany.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń