Etykiety

poniedziałek, 6 maja 2019

Julia Kołomojec "Niezwyczajne zawody" il. Ałła Gutniczenko

Julia Kołomojec, Niezwyczajne zawody, il. Ałła Gutniczenko, tł. Katarzyna Lajborek, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2019
Wiek przedszkolny to czas intensywnego odkrywania otoczenia, poznawania świata dorosłych, zadawania pytań, szukania odpowiedzi. Wtedy pokazujemy dzieciom, czym są role społeczne, czym zajmują się dorośli, co można robić, w co bawić, jakimi interesującymi rzeczami zajmować. Dzieci fascynuje wchodzenie w role dorosłych. Mogą wówczas ćwiczyć wiele umiejętności, patrzeć na świat z innej perspektywy i czuć się dorosłe i rozwijać swoje zainteresowania oraz kształtować talenty.
W tym zadaniu bardzo pomocna będzie publikacja Julii Kołomojec „Niezwyczajne zawody” z ilustracjami Ałły Gutniczenko. Autorki zabiorą nas w świat takich zawodów jak przytulacz pand, kynolog, astronom, pilot balonów, florysta, archeolog, pszczelarz, kiper, pizzer, tłumacz języka migowego, architekt, dmuchacz szkła. Każde z tych zajęć wymaga sporej wiedzy oraz wprawy, a także cierpliwości, ale pozwala też na poznawanie świata, umożliwia obserwowanie i czerpanie inspiracji z otoczenia. Każdy z członków rodziny głównego bohatera (Andrzeja) oprowadzającego nas po zajęciach swoich bliskich posiada zestaw narzędzi, które wykorzystuje w pracy i wiedzę na określony temat. Chłopiec dzieli się z czytelnikami zdobytą wiedzą. W kliku zdaniach opowiada czym zajmują się jego bliscy, jak wygląda ich praca, jakich narzędzi używają, co muszą wiedzieć. Dzięki temu poznamy zarówno popularne dinozaury, jak i najbardziej znane gwiazdozbiory, kwiaty, rodzaje pizzy, najbardziej znanych architektów i ich projekty.
Całość jest bardzo dobrze przemyślana. Opis i następujące po nim strony z narzędziami pomogą wczuć się w rolę i zainicjować zabawę w wykopywaczy szczątek lub osoby tworzące niezwykłe kompozycje kwiatowe. Dzieci odkryją, że świat zajęć dorosłych nie ogranicza się do pracy w markecie, w szkole, czy banku. Dowiedzą się o mało popularnych zajęciach pozwalających rozwijać zainteresowanie prehistorycznymi gadami, zwierzętami, budowlami, rzeźbami, a także takimi ulotnymi rzeczami jak smaki oraz zapachy. To wszystko sprawia, że książka jest bardzo dobrą pomocą dla nauczycieli przedszkolnych, szkolnych oraz rodziców. Autorki postawiły na przybliżenie podstawowej wiedzy i pokazanie niezwykłości w zajęciach, które nie każdemu mogą wydawać się atrakcyjne.
Publikacja ta będzie też świetnym wstępem do przyglądania się bliskim i ich zawodom. Warto zachęcić swoje pociechy, by stworzyły podobną opowieść o swoich bliskich, aby dowiadywały się, z jakich narzędzi oni korzystają, jaką wiedzę muszą posiadać. Dobrze do tego zadania włączyć wszystkich członków rodziny i razem z nimi sięgnąć także po inne publikacje z Naszej Księgarni. Zapewniam Was, że do każdego zawodu będzie, co dopasować, a wiedza przekazywana przez znane dzieciom osoby będzie łatwiej przyswajalna.
Książka jest bardzo przejrzysta. Po zajmującym dwie strony wstępie skrótowo opisującym zawody przejdziemy do stron z narzędziami (także dwie strony), a później ciekawostek związanych z danym zajęciem. Piękne ilustracje, niewielka ilość tekstu oraz zagadki wzbogacają książkę. Bardzo dobrze zszyte strony i solidna, kartonowa, matowa okładka sprawiają, że posłuży nam ona bardzo długo.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz