Etykiety

poniedziałek, 13 maja 2019

"Zaginiony kontynent" Bill Bryson

„Bryson, niezależny dziennikarz, po dwu­dziestu latach spędzonych w Anglii uległ no­stalgii i wrócił do Iowa: postanowił na nowo przeżyć nużące wakacyjne podróże samo­chodem z czasów swojego amerykańskiego dzieciństwa. Wyrusza z domu swojej matki w Des Moines i przez dwa miesiące zwiedza trzydzieści osiem stanów, szukając kwinte­sencji amerykańskiego miasteczka - czegoś, czego nigdy nie spotkał jako chłopiec i cze­go nie odkrywa również teraz, oglądając superautostrady, motele, galerie handlowe, fastfoody i pułapki na turystów. Niezwykle zabawna książka”.

„Publishers Weekly”

„Emigrant z Ameryki, który teraz mieszka w Anglii, przedstawia kronikę swojej po­dróży po Stanach Zjednoczonych, w której opisuje Brytyjczykom amerykańskie dziwac­twa. Dwa pierwsze rozdziały oddają nudę rodzinnych wakacji i absurdalność życia w Iowa, rodzinnym stanie autora. Mieszkań­cy Środkowego Zachodu złapią znajomych za rękaw, aby im przeczytać najsmakowitsze kąski i powiedzieć: „Popatrz”. Znakomita lektura, komiczne chwyty autora nie nużą, przytaczane przez Brysona statystyki bywa­ją naprawdę ciekawe”.

„Library Journal”Bill Bryson (ur. 1951) – amerykań­ski pisarz, jeden z najbardziej znanych na świecie autorów książek popularnonau­kowych oraz podróżniczych. Do klasyki tych gatunków zaliczają się Zapiski z małej wyspy, zwycięzca sondażu na książkę naj­lepiej opisującą współczesną Anglię, Za­piski z wielkiego kraju (o USA), Ani tu, ani tam. Europa dla początkujących i średnio zaawansowanych, W domu. Krótka historia rzeczy codziennego użytku, Śniadanie z kan­gurami oraz Krótka historia prawie wszyst­kiego, która znalazła uznanie milionów czytelników na całym świecie i przyniosła autorowi prestiżową Nagrodę Kartezjusza, przyznawaną przez Unię Europejską za na­wybitniejsze dokonania w zakresie popu­laryzacji nauki. W uznaniu zasług na tym polu w 2013 roku Bill Bryson został wybra­ny honorowym członkiem Royal Society, stając się pierwszym nie-Brytyjczykiem, który dostąpił tego zaszczytu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz