Etykiety

wtorek, 21 maja 2019

Karolina Bąkowska "Niesamowity Wszechświat" il. Asia Gwis


Karolina Bąkowska, Niesamowity Wszechświat, il. Asia Gwis, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2019
Wszechświat kusi nas niezmierzoną przestrzenią, niewyjaśnionymi zjawiskami i niezwykłymi rzeczami dziejącymi się na niebie. Wielowiekowe obserwacje, ciągłe badania sprawiają, że coraz więcej rzeczy dziejących się w kosmosie jest nam znane. I właśnie po znanych nam obszarach oprowadza nas Karolina Bąkowska w książce „Niesamowity Wszechświat” ilustrowanej przez Asię Gwis.
Ilustratorkę na pewno pamiętacie z książki o grzybach czy pięknego świata małp. Autorka natomiast jest badaczką zajmującą się astronomią. Od wielu lat rozwija swoje zainteresowanie obiektami i zjawiskami zachodzącymi na niebie. Obecnie w swojej pracy skupia się na gwiazdach pulsujących. Dzięki jej wiedzy i doświadczeniu wiemy, że w nasze ręce trafia rzetelna praca. Liczne spotkania popularnonaukowe oraz rozmowy z nastoletnią córką nauczyły ją mówić o skomplikowanych sprawach w łatwy sposób. Można powiedzieć, że jej książka jest podsumowaniem jej pracy, ale takim podsumowaniem dla dzieci i laików, ponieważ wszystko opisano bardzo prostym językiem, a jednocześnie dość obszernie. Mimo rozmiarów publikacji na pewno się nie znudzicie.
W siedmiu obszernych rozdziałach Karolina Bąkowska prowadzi nas przez kolejne etapy poznawania Wszechświata. Dowiemy się, w jaki sposób obserwować niebie, poznamy planety Układu Słonecznego i ich znaczenie do istnienia życia na naszej planecie, odkryjemy czym jest czas i dlaczego w różnych częściach wszechświata dni i lata bywają krótsze lub dłuższe od naszych ziemskich oraz co sprawia, że kolor nieba się zmienia. Do tego zdobędziemy wiedzę na temat najważniejszych gwiazd oraz ich układów, Drogi Mlecznej oraz innych galaktyk. Na koniec poznamy najważniejszych odkrywców nieba. Znajdzie się wśród nich sporo kobiet. Taki podział rozdziałów pozwala łatwo wchodzić w tematykę, odnajdować się w kolejnych zagadnieniach, czerpać wiedzę z poprzednich rozdziałów, ponieważ stopień trudności jest tu stopniowalny.
Podział rozdziałów na niedługie podrozdziały sprawia, że młody czytelnik bez problemu może sam czytać książkę i poszerzać wiedzę. Do tego każdy z nich poświęcony jest wyjaśnieniu jednego zagadnienia pozwalającego dokładniej pokazać w jaki sposób zmieniała się nasza wiedza o ciałach niebieskich i zjawiskach zachodzących we wszechświecie. Dowiemy się, dlaczego czasami niektóre planety przestają być nazywane planetami, dlaczego gwiazdy znikają, jak powstają czarne dziury, dlaczego łyżka materii może ważyć bardzo dużo, dlaczego niebo czasami jest niebieskie, z czasami czerwone, co dzieje się z Księżycem, kiedy znika, skąd pochodzą sygnały docierające do nas z Kosmosu, jak starzeją się gwiazdy, dlaczego nie da się chodzić po niektórych planetach i jaka pogoda panuje na poszczególnych ciałach niebieskich znajdujących się w naszym układzie. Do tego młodzi czytelnicy dowiedzą się jaka jest różnica między astronomem a astronautą, w jaki sposób powstały gwiazdy i jak tworzono nazwy gwiazdozbiorów, dlaczego na Słońcu i gazowych planetach powstają plamy, czym inspirowano się nadając nazwy poszczególnym planetom. Poznają też planetoidy, pulsary, spadające gwiazdy,
Jeśli macie bardzo ciekawskiego i cierpliwego przedszkolaka możecie po tę książkę sięgnąć razem z nim, ale jest to lektura zdecydowanie dla uczniów szkoły podstawowej. Najlepiej w czasie czytania uzbroić się w globus lub po prostu różnej wielkości piłki, owoce i latarki, przy pomocy których będziecie mogli zobrazować dzieciom omawiane zagadnienia. Ważniejsze sprawy oczywiście wytłuszczono, aby łatwiej było je wyłapać w tekście.
Liczącą 144 strony lekturę wzbogacono bardzo dobrze wkomponowanych w treść i obrazującymi trudniejsze zagadnienia ilustracjami Asi Gwis. Bardzo dobrze zszyte strony oprawiono w solidną okładkę, dzięki czemu książka jest trwała. Zdecydowanie polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz