Etykiety

środa, 30 października 2019

Anna Garbal "Atlas miast Polski" il. Anna Rudak

Budowanie świadomości narodowej to uzmysławianie jak piękny jest nasz kraj, jak wiele kryje w sobie zabytków i ciekawych miejsc oraz jak wspaniałe postaci zapisały się na kartach naszej historii. Pozytywne wzory pomogą wychować obywatela pragnącego odmiany naszego kraju, dążącego do pracy na rzecz społeczeństwa. Piękne idee, które (gdyby wszyscy nimi się kierowali) sprawiłyby, że mielibyśmy cudne miejsce na świecie. Niestety jeszcze wiele brakuje, aby podążać ścieżką dobra społecznego, w którym nie krzywdzi się słabszych lub wykluczonych jednostek. Możemy jednak sami w domu budować świadomość narodową, pokazywać uroki naszego kraju, podsuwać odpowiednie przykłady postaci, które przeszły do historii. Myślę, że „Atlas miast Polski” Anny Garbal z ilustracjami Anny Rudak świetnie się tu sprawdzi. Przybliży wiedzę o naszym raju, pomoże uświadomić młodym czytelnikom, że jest sporo miejsc w naszym kraju, które warto oglądać, odwiedzać, wiele osób, które wpłynęły na rozwój nauki i kultury. Zadania szczytne i wydawałoby się, że taka lektura musi być nudna, przepełniona treściami (z naciskiem na dużą ilość tekstu). A tu taka niespodzianka: ilustracje, ilustracje i jeszcze raz ilustracje.
„Atlas miast Polski” to przede wszystkim książka do oglądania. Kiedy już dobrze przyjrzymy się wszystkim ilustracjom nadejdzie czas na czytanie i lepsze poznawanie miast oraz będziemy mogli planować, co zobaczymy w najbliższym czasie. Publikacja zawiera trzydzieści olbrzymich plansz poświęconych dużym miastom naszego kraju: Szczecin, Koszalin, Gdańsk, Malbork, Toruń, Bydgoszcz, Zieloną Górę, Gorzów Wlkp., Poznań, Gniezno, Wrocław, Opole, Katowice, Cieszyn, Częstochowę, Olsztyn, Giżycko, Białystok, Warszawę, Łódź, Kielce, Sandomierz, Lublin, Zamość, Kazimierz Dolny, Kraków, Zakopane, Rzeszów, Przemyśl i Sanok. Każde z nich w jakiś sposób kojarzy się z naszym krajem, każde ma swoje uroki i bogatą historię.
Wędrówkę po naszym kraju zaczynamy od północy i zachodu. Następnie poznajemy miast z Południa i Wschodu. Każda z plansz zawiera miejsca i zabytki charakterystyczne dla danego miasta. W czasie lektury uzmysławiamy sobie jak wiele miejsc mamy do odwiedzenia, jak dużo historii do przybliżenia dzieciom. Każde miasto zawiera tak wiele propozycji, że na pewno nie będziemy się nudzić nawet w czasie miesięcznych pobytów w każdym z nich. Nim się do nich ruszy warto wejść w ich klimat. I to właśnie pomoże nam zrobić książka, dzięki której nasze pociechy będą mogły zabłysnąć wiedzą w szkole. Zwłaszcza, że obok powszechnie znanych zabytków na bardzo uproszczonych mapach miast są rozmieszczone inne formy rozrywki. Dowiemy się, gdzie możemy wypocząć nad wodą, pochodzić po parku linowym, odwiedzić dziwne labirynty, przejść podziemiami, zajrzeć do EduParku lub pobuszować w zaroślach z dinozaurami czy skosztować regionalnych smakołyków. Każde miasto oferuje spore bogactwo różnorodnych rozrywek z krótką informacją, co to takiego.
Każda plansza zawiera nazwę miasta, krótki opis oraz herb. Dowiemy się w jakim województwie położone jest dana miejscowość, poznamy powierzchnię i liczbę mieszkańców oraz rozrysowane główne ulice i akweny (rzeki, stawy, jeziora). Nim wejdziemy w klimat miast mamy okazję zobaczyć na prostej mapie ich rozmieszczenie oraz dowiedzieć się, z czym się kojarzą. I tym sposobem W Szczecinie zobaczymy motocykl, w Malborku rycerza, w Poznaniu koziołki, w Gnieźnie katedrę, w Warszawie Pałac Królewski i samochód Warszawę, we Wrocławiu ratusz (chociaż osobiście umieściłabym tu krasnale).
Książka zdecydowanie przyciąga uwagę swoimi rozmiarami oraz szatą graficzną. Rozłożona na dziecięcym biurku zajmuje prawie całą przestrzeń, czytana na podłodze dla dziecka jest niemal jak dywan. Kolorowa, twarda oprawa oraz strony i bardzo dobrze zszyte kartki sprawiają, że jest to lektura estetyczna i przyciągająca oraz świetnie nadająca się do wielokrotnego przeglądania. Po takiej lekturze grzechem byłoby nie zwiedzić naszego kraju i pokazać dzieciom poznanych miejsc oraz nie sięgnąć po książki wprowadzające w szczegółowe dzieje, legendy, atrakcje każdego z nich. Zdecydowanie polecam.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza