Etykiety

piątek, 11 października 2019

Nuda, marazm, powolność - premiera numeru 2/2019 w FINA

Serdecznie zapraszamy na dyskusję o nudzie i powolności w polskim kinie, która odbędzie się już za tydzień, 17 października o godzinie 18:00 w sali Ziemia Obiecana w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przy ul. Wałbrzyskiej 3/5.

Punktem wyjścia rozmowy jest premiera nowego numeru czasopisma "Pleograf", do lektury którego zachęcamy jeszcze przed spotkaniem: http://akademiapolskiegofilmu.pl/pl/historia-polskiego-filmu/pleograf/nuda-marazm-powolnosc/17

W dyskusji udział wezmą:

Justyna Jaworska – kulturoznawczyni, adiunkt w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej w Instytucie Kultury Polskiej UW. Autorka monografii „Cywilizacja „Przekroju”. Misja obyczajowa w magazynie ilustrowanym” (WUW, Warszawa 2008) oraz książki „Piękne widoki, panowie, stąd macie. O kinie polskiego sockonsumpcjonizmu” (Universitas, Kraków 2019).

Jakub Majmurek – filmoznawca, eseista, publicysta, krytyk filmowy. Współautor i redaktor wielu książek filmowych, m.in. „Dzieje grzechu. Surrealizm w kinie polskim”, „Kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna”, „Wajda. Przewodnik Krytyki Politycznej”. Publikuje m. in. w „Dzienniku Opinii Krytyki Politycznej” „Kinie”, „Filmwebie”, „Dwutygodniku”, „Aspen Review”, „Gazecie Wyborczej”.

Marta Stańczyk – filmoznawczyni, doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim, redaktorka czasopisma "Ekrany". Zainteresowana cielesnymi teoriami filmu, przemianami kina artystycznego, wątkami feministycznymi w kulturze popularnej oraz ekranową obecnością zwierząt. Autorka książki „Czas w kinie” na temat afektywnego wymiaru czasu w slow cinema.

Rozmowę poprowadzi redaktor naczelna Paulina Kwiatkowska.

Panelowi towarzyszyć będą pokazy filmów Chciałbym się ogolić (1966) Andrzeja Kondratiuka (przed dyskusją) oraz Młyn i krzyż (2011) Lecha Majewskiego (po dyskusji).

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będzie można odebrać od 17:30 na recepcji. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza