Etykiety

środa, 4 marca 2020

"Co, jak i dlaczego. 500 prostych odpowiedzi na dociekliwe pytania" praca zbiorowa

Dziecko z natury jest istotą ciekawą świata. Od pierwszych chwil na swój sposób bada otoczenie, z uporem uczy się nowych rzeczy, trenuje i utrwala kolejne umiejętności, a później zaczyna mówić i zalewa nas pytaniami, aż w końcu przychodzi taki moment, że nie tylko przestaje to robić, ale też czuje niechęć na myśl o nauce. Zawsze mnie zastanawiało, dlaczego tak się dzieje. Wielu badaczy jest zgodnych, że szkoła i ciągłe ucieczki opiekunów (w tym rodziców) oraz niepoważne traktowanie tematów, mówienie, że dowie się później skutecznie zniechęcają do poznawania świata. System oceniania jest gwoździem do trumny młodego umysłu. Można tego uniknąć. Pedagodzy są zgodni, że bardzo ważnym elementem edukacji i wychowania jest otwartość na dziecięcą ciekawość. Rozwijanie zainteresowań, podsuwanie dziecku tematów do rozważań i badania to podstawa edukacji pozwalająca małemu odkrywcy na znalezienie własnej drogi. Wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytania, niezbywanie dziecka, podsuwanie zagadek, słówek, a nawet dowcipów sprawia, że nawiązujemy ze swoją pociechą niepowtarzalny kontakt, budujemy swój autorytet, pozwalamy na rozszerzanie zainteresowań oraz pomagamy mu na zdobycie materiałów, którymi będzie mogło budować swoją pozycję w grupie rówieśniczej. Kilkuletnie dziecko potrafi poruszyć naprawdę bardzo zaskakujące tematy, na które nie zawsze znamy odpowiedź i nie zawsze potrafimy przełożyć to, że znajdziemy w książkach dla dorosłych na dziecięcy język z poszanowaniem dla nauki i wprowadzaniem małego odkrywcy w świat pojęć, symboli, teorii, bez opowiadania bajek, zasłaniania się zmyślonymi historiami. Łączenie prostoty, obrazowego wyjaśnienia z naukowością nie jest zadaniem łatwym, dlatego warto wesprzeć się odpowiednią literaturą.
Na polskim rynku regularnie pojawiają się książki powstałe na zasadzie „pytań i odpowiedzi”. Jedne z nich lepiej radzą sobie z przybliżaniem świata dziecku, inne maja problem z wejściem w świat dziecięcego odbioru i rozumienia, dlatego przed kupnem książki warto przeczytać wybiórczo jedno z pytań i odpowiedź na nie, przejrzeć kilka dowolnych stron. Ważne w takich książkach jest też to, aby wizualnie była interesująca dla dzieci, potrafiła zainteresować także nastolatków i pomogła znaleźć im odpowiedzi na pytania, których nie zadali lub nie potrafili znaleźć satysfakcjonującej odpowiedzi. Ja dla Was przeczytałam z córką „Co, jak i dlaczego. 500 prostych odpowiedzi na dociekliwe pytania”. Publikacja jest pracą zbiorową przetłumaczoną z francuskiego.
Tę rozwijającą dziecięce zainteresowania publikacja wydało Wydawnictwo Jedność słynące z interesujących pomocy edukacyjnych, wśród których polecałam „365 dni w świecie wiedzy i zabawy” nie jest pierwszą pozycją, którą polecam Waszym pociechom. Książka ta jest obszerna, porusza ważne tematy, podsuwa wiele ciekawostek, zachęca do nauki angielskiego(jedno słówko i jedno zdanie dziennie to 365 słów i zdań w ciągu roku!), zachęca do rozwiązywania rebusów, zagadek wykonywania eksperymentów i ćwiczeń na spostrzegawczość, a do tego podsuwa wiele informacji, które sprawią, że Wasza pociecha będzie mogła błyszczeć w szkole i może nieco inaczej (bardziej pozytywnie) spojrzy na poruszane na lekcjach tematy.
Jeśli czujecie niedosyt lub jeszcze nie macie takiej publikacji w swojej domowej biblioteczce to warto sięgnąć po „Co jak i dlaczego. 500 prostych odpowiedzi na dociekliwe pytania”. Co znajdziemy w opasłym tomie? Pytania i odpowiedzi na mniej lub bardziej oczywiste tematy dotyczące naszego otoczenia oraz sporo ciekawostek i dowcipów, czyli wszystko to, co rozwija ciekawość i poprawia nastrój w czasie nauki, a także pozwala na ćwiczenie pamięci. W publikacji znajdziecie odpowiedzi na temat podróży w kosmos, gwiazdozbiorów, układu słonecznego, teleskopów, praw fizyki, śmierci gwiazd, przestrzeni między gwiazdami, funkcjonowania różnorodnych wynalazków (od myśliwców, przez drony po balony). Dzieci dowiedzą się również w jaki sposób produkuje się kalosze, jak powstaje tęcza, jakie znaczenie miały badania nad kwiatem lotosu na produkcję odzieży, jak powstają diamenty, jak piją ryby, które zwierzęta najlepiej widzą w ciemnościach i wiele innych. Całość podzielono na siedem tematycznych części: Wszechświat, Nauka i technika, Zwierzęta, Życie na Ziemi, Ciało ludzkie, Zdrowie i odżywianie. Na końcu znajdziemy indeks oraz troszkę miejsca na własne notatki. Można tu zapisywać przemyślenia, spostrzeżenia, pytania, na które nie znaleźliśmy odpowiedzi.
Każdemu zagadnieniu poświęcono tyle miejsca, aby najlepiej przybliżyć je młodemu czytelnikowi. Czasami są to dwa -trzy zdania, czasami pół strony. Wprowadzenie do określonych zagadnień poprzedza pytanie. Jeśli nasza pociecha nie sama nie potrafi prawidłowo sformułować pytania (ze względu na brak odpowiedniej wiedzy i umiejętności logicznego myślenia) to książka przyjedzie z pomocą. Pod każdym pytaniem w prosty sposób wyjaśniono poruszane zagadnienie. Wielkim plusem jest tu rozplanowanie interesujących treści na sfery tematyczne. To sprawia, że każdego dnia dziecko ma niewiele materiału do czytania, parę ciekawostek z określonej dziedziny i dzięki temu zyskuje sporo wiedzy z biologii, historii, geografii, kultury, chemii i fizyki.
Całość bardzo obszerna, niesamowicie pomocna, napisana prostym językiem. Solidne klejenie, dobry papier i elastyczna, ale trwała okładka sprawiają, że jest to publikacja trwała i pozwala na ciągłe wracanie do niej.
Zdecydowanie polecam wszystkim uczniom szkoły podstawowej.






Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza