Etykiety

środa, 3 stycznia 2024

Jakub Skworz "Frycek Chopin"


Uczenie historii i podróże w czasie? To chwyt często wykorzystywany w książkach dla dzieci i młodzieży. Pojawia się on w polecanej niedawno fantastycznej serii „Ale historia” Grażyny Bąkiewicz, jest w książce Magdaleny Zarębskiej „Kaktus na parapecie” i opowieściach Jakuba Skworza zabierającego nas do świata słynnych twórców oraz badaczy. Każda podróż i spotkanie z przeszłością jest nieco inna. Wszystkie łączy to, że pozwalają na lepsze poznanie dokonań ważnych dla naszej historii postaci, poruszyć ważne problemy społeczne, pokazać z jakimi wyzwaniami musieli mierzyć się kiedyś ludzie. Życiorysy poszczególnych osób to świetny pretekst do zarysowania tła społecznego, czyli poruszenia też kwestii politycznych. I tak właśnie jest w książkach Jakuba Skworza:
„Adaś Mickiewicz”, „Mania Skłodowska” i „Frycek Chopin”. Autor słynie także z takich serii jak „Klara buduje”, „Prawie bajki”, „Księżniczka Adela”, „Wampirek Alfred” oraz wielu ciekawych opowieści.
„Adaś Mickiewicz”, „Frycek Chopin” i „Mania Skłodowska” to historie będące połączeniem biografii z powieścią przygodową, fantastyczną oraz science fiction. Mamy tu możliwość poznania historii. Pisarz nie boi się też fantazjować na temat możliwości podróży, wystawia bohaterów na próby, postępu technologicznego. Każda postać to pretekst do poruszenia innych problemów, ale też zapoznania z twórczością i charakterem słynnych postaci. Towarzyszący młodym podróżnikom dorośli na bieżąco wyjaśniają to, co jest dla nastoletnich bohaterów niejasne, dzięki temu dowiadujemy się o trudnościach, jakie towarzyszyły życiu artystów i badaczki, odkrywamy jak bardzo musieli być nastawieni na cel, ilu wyzwaniom musieli stawić czoła, zobaczymy, że droga do sukcesu i robienia tego, co się lubi nie zawsze była prosta. Historie uświadomią nam jak całkowicie inne było traktowanie kobiet, jak bardzo były dyskryminowane. Opowieści będą pretekstem do przybliżenia zmian społecznych, które zaszły w ciągu ponad stu lat.
„Frycek Chopin” to - poza podróżą do czasów słynnego kompozytora, opowieścią o talencie i pracy nad nim od najmłodszych lat – powieść zabierająca nas w świąteczny klimat. Rodzeństwo razem z rodzicami przyjeżdża do dziadków, aby razem spędzić czas. Zobaczymy jak dziwnie mogą wyglądać relacje ojca i syna. Młodzi czytelnicy przekonają się, że szczera rozmowa pozwala na wypracowanie kompromisu, wyjaśnienie sobie nieporozumień, zrozumienia żalu drugiej osoby. Równolegle toczy się akcja obfitująca w podróże w czasie. Gabinet dziadka jest prawdziwym centrum dowodzenia z nowoczesnym sprzętem i niesamowicie bogatą biblioteką. Autor pokazuje czytelnikom, że książki i technologia mogą się pięknie uzupełniać.
Myślę, że opowieści o słynnych Polakach Jakuba Skworza to kolejny dobry pomysł przybliżenie dzieciom życiorysów ważnych w naszej historii osób, przemycenia sporej dawki wiedzy o historii, zmianach społecznych, sytuacji politycznej.  Pomysł na podróż „w czasie” pozwala bohaterom nie tylko stać się uczestnikami wydarzeń, ale też umożliwia wyjaśnienie wielu niezrozumiałych dla młodych czytelników spraw. Ponad to nie ma tu wybielania postaci. Pokazuje zarówno zalety, jak i wady prezentowanych postaci, dzięki czemu sylwetki są bardziej realistyczna i  będą bliższe czytelnikom.
Proste opowieści niedługimi rozdziałami wzbogacono pięknymi i minimalistycznymi ilustracjami wprowadzającymi nas w klimat czasów, do których bohaterzy się przenoszą. Grafiki i tekst świetnie się dopełniają. Zdecydowanie polecam wszystkie tomy.
Zapraszam na stronę wydawcy




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz