Etykiety

czwartek, 10 września 2015

Jeffrey Archer "Na kocią łapę"



Jeffrey Archer, Na kocią łapę, tł. Danuta Sękalska, Poznań „Rebis” 2015
Liczne informacje przekonują nas, że popełnienie zbrodni idealnej nie jest łatwe. Wyeliminowanie nieznośnej teściowej, zdradzającej żony lub męża, konkurenta w biznesie itd. Morderca zawsze popełnia błędy, zostawia ślady, ulega w czasie śledztwa. Cała masa filmów detektywistycznych, kryminalnych przekonuje nas, że złapanie sprawcy to kwestia czasu. Z podobnymi trudnościami mają do czynienia właściciele nielegalnie zdobytych pieniędzy, których nie możne ulokować w banku, a chciałby mieć na wszelki wypadek. To wszystko znajdziemy w zbiorze opowiadań Jeffrey’a Archera „Na kocią łapę”.
Autor po raz kolejny zabiera nas w świat zbrodni i przestępstw, podsuwa pomysły, daje obrazy psychologiczne przestępców, a wszystko to w formie dobrej literatury trzymającej czytelnika w napięciu. „Na kocią łapę” to wznowienie książki zawierającej dwanaście krótkich opowiadań. Dla miłośników i znawców prozy tego brytyjskiego pisarza to doskonała lektura potwierdzająca kunszt tego pisarza w pisaniu opowiadań o szybkiej i niespodziewanych zwrotach akcji, gdzie rozwiązanie intrygi następuje dopiero na ostatnich stronach książki. Dla osób, które nie znają jego twórczości to doskonała okazja zapoznania się z „próbką” jego możliwości.
Czym się wyróżnia Archer wśród innych pisarzy powieści i opowiadań sensacyjnych? Zapewne znawcy powiedzieliby, że lekką i szybką akcją swoich powieści, często zbytnio wyidealizowanymi przykładami oraz umiejętnością zarysowania w tle akcji typowego klimatu brytyjskiego. Czytając Archera trzeba pamiętać o jeszcze jednej istotnej manierze tego pisarza – bardzo często rozwiązanie akcji, jakiejś intrygi, następuje dopiero na ostatnich stronach powieści i do tego nierzadko jest całkowicie inne niż się spodziewaliśmy. Podobnie skonstruowane są opowiadania zawarte w książce pt. „Na kocią łapę”.
„Na kocią łapę” to cykl dwunastu opowiadań – z czego dziesięć, według zapewnień autora, powstało na bazie wydarzeń prawdziwych, mniej lub bardziej potraktowanych dosłownie. Niestety nie wiadomo, które dokładnie opowiadania są prawdziwe, a które są tylko i wyłącznie fantazją autora. Także same opowiadania mają różny poziom. Niektóre czyta się jednym tchem a rozwiązanie akcji szokuje i zadziwia. Inne pisane są trochę „na siłę” a rozwiązanie fabuły jest irracjonalne.
Cykl dwunastu opowiadań Jeffrey`a Archera pt. „Na kocią łapę” potrafi wywołać emocje, zdziwienie i zachęcić do refleksji. Jednocześnie napisany jest on bardzo prostym językiem, co powoduje, że jest to doskonała lektura na wakacje lub wieczorne czytanie. Lekturę polecam miłośnikom opowiadań, sensacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz