wtorek, 15 września 2015

Paola Capriolo "Porządek rzeczy"Paola Capriolo, Porządek rzeczy, tł. Kornelia Krzystek, Rzeszów „Dreas” 2015
„Najlepszą zemstą jest przebaczenie, zwłaszcza, kiedy w grę wchodzą miliony” – to jedno z haseł, które wstrząsają oddaną pracownicą Desire, firmy nadającej zapachy, kolory i sens życiu wielu ludzi. Sabrina ma spore szczęście, że pracuje miejscu, w którym hasło „Myślę pozytywnie” jest wdrażane bardzo skrupulatnie. Tam nie ma miejsca na nostalgię, jesienną zmianę nastrojów, chorobę, starość, nawyki. Bajki zawsze muszą kończyć się szczęśliwie, a ludzkie tragedie muszą przekształcić się w odpowiednią kwotę zarobioną przez firmę. Większość produktów sprzedają klientom za pomocą opowieści w odcinakach. Bajki dla małych i dużych mają interesującą, wciągającą fabułę. Jest jedna znacząca różnica między tymi znanymi nam z dzieciństwa opowieściami, a serwowanymi przez Desire: w każdym odcinku firma próbuje sprzedać różnorodne produkty: od jedzenia po kosmetyki, domy, samochody. Lekka praca copywritera w tej firmie jest dla Sabriny spełnieniem marzeń. Wszystko do czasu, kiedy nowo poznany chłopak zasiewa w niej ziarno zwątpienia. Regularne spotkania sprawiają, że zaczyna ona inaczej postrzegać otaczający świat, co przekłada się na jej sposób pisania. Ulubione zajęcie będące źródłem utrzymania z dnia na dzień staje się uciążliwe.
Sprawy nie ułatwiają też dziwne zbiegi okoliczności i wypadki w firmie. Nie zabraknie tam i wątku romansowego, który skończy się inaczej niż moglibyśmy przewidzieć. Lekka powieść o miłości i pracy zmienia się w trafną analizę otaczającego nas świata, który na każdym rogu próbuje nam coś sprzedać. Nie mogący kupować zostają zepchnięci poza margines społeczny i pozostaje im koczowanie w parku.
Po pierwszych stronach spodziewałam się lekkiego romansu dla młodzieży. „Porządek rzeczy” to interesująca książka o kształtowaniu nas przez media. Świetna lektura na lekcje etyki. Polecam wszystkim młodym ludziom szukającym niebanalnej książki napisanej żywym językiem oraz miłośników lektur zmuszających do analizy zachowań bohaterów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz