środa, 23 września 2015

Ewa Nowak "Pierwsze koty"https://sklep.egmont.pl/ksiazki/literatura/p,pierwsze-koty,11258.html
Ewa Nowak, Pierwsze koty, Warszawa „Egmont” 2015
„Nikt nigdy nie jest ani tak dobry, ani tak zły, jak się na początku wydaje”
Co nastolatki mogą wiedzieć o życiu? – zadają sobie pytanie osoby skupione na sobie i byciu poważnym dorosłym. Ewa Nowak zabiera swoich nastoletnich i dorosłych czytelników w świat bardzo realny, bo pełen przeszkód, wyzwań, emocji i zdobywania doświadczenia. Bohaterzy odkrywają, że nic nie jest czarno-białe, że nawet ojciec terroryzujący jabłkami i oszczędnością też może kochać, ale gdzieś zagubił się w swoim skąpstwie, a inny idealny ojciec może mieć bardzo nieciekawą przeszłość i nienawidzące go dziecko. Do tego główna bohaterka przekonuje się, że prawdziwych przyjaciół i prawdziwą miłość można odkryć w biedzie. Czego nauczy się Ada w ostatnim roku gimnazjum? Dlaczego posiadanie starszej siostry jest pomocne? Dlaczego rozstania czasami mogą oznaczać szczęście? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w nowej książce Ewy Nowak „Pierwsze koty”.
Wielkim plusem książki jest żywy, prosty język, opis codziennych problemów nastolatków, w których życiu nie brakuje patologii (przemoc w szkole i w domu). Główna bohaterka często powtarza „Gimnazjum to piekło” – i takie wydaje się życie nastolatków, którzy muszą grać silniejszych niż są oraz uczyć się dorosłości. Pierwsze rozczarowania miłością i przyjaźnią, odkrywanie lepszych wzorców, pozbywanie się patologicznych przyzwyczajeń oraz starania o spełnienie marzeń. Czy nastolatki mogą wiedzieć, co chcą w życiu? Jak na ich decyzje wpływają rówieśnicy. Ewa Nowak po raz kolejny okazała się doskonałą znawczynią tematu pokazującą niełatwe życie Ady, która musi odkryć siebie na nowo i wyznaczyć sobie cele.
„Pierwsze koty” (jak wszystkie wcześniejsze książki autorki) czyta się niesamowicie szybko. Polecam młodzieży oraz kobietom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz