środa, 9 września 2015

Piotr Nowicki "To się w głowie nie mieści" il. Alicja Musiał

Piotr Nowicki, To się w głowie nie mieści, il. Alicja Musiał, Kraków „Skrzat” 2015
Przywykliśmy do książek opowiadających proste historie o zwierzętach, księżniczkach wróżkach itd., czyli wszystkim, co nie jest związane z naszym otoczeniem. Za pomocą wieczornych czytanek dziecko ucieka w świat wyobraźni. Piotr Nowicki kontynuuje tę tendencję, ale w nieco innej formie. W książce „To się w głowie nie mieści” zabiera małych czytelników w świat samopoznanie i refleksji nad światem. Autor zmusza dzieci do analizy obecnego wyglądu świata oraz badania przez dzieci ich możliwości poznawczych, fizycznych i pozwala na samodzielne tworzenie światów niezwykłych.
Książka pełna przykładów, pytań do dzieci, wprowadzania ich w podstawowe rozważania filozoficzne zmusza do myślenia i analizy, rozwija wyobraźnię oraz samodzielność w myśleniu. Do tego bardzo dobrze zmusza dzieci do mówienia, co jest doskonałym ćwiczeniem umiejętności językowych.
Książka Piotra Nowickiego jest świetnym przykładem tego jak z dzieckiem należy rozmawiać i zachęcać do dzielenia się wyobrażeniami, spostrzeżeniami, w jaki sposób pomagać rozwijać zdziwienie nad światem. Każdy niedługi tekst jest również propozycją zabawy. Dziecko może starać się namalować lub narysować to co sobie wyobraziło. Do tematów można ciągle wracać i analizować jak bardzo zmieniły się wyobrażenia od poprzednich zamieszczonych na wcześniejszych pracach.
„To się w głowie nie mieści” to interesująca książka dla przedszkolaków oraz uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz