Etykiety

czwartek, 3 września 2015

Marta Galewska-Kustra "Z muchą na luzie ćwiczymy buzie, czyli zabawy logopedyczne dla dzieci"



http://nk.com.pl/z-mucha-na-luzie-cwiczymy-buzie-czyli-zabawy-logopedyczne-dla-dzieci/2206/ksiazka.html#.VefnbpfeLeM
Marta Galewska-Kustra, Z muchą na luzie ćwiczymy buzie, czyli zabawy logopedyczne dla dzieci, il. Joanna Kłos, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2015
Była raz sobie mucha, która – jak każda mucha – przeżywała niezwykłe przygody. Do tego miała śliczne imię „Fefe”, dzięki czemu mogła odróżnić się od innych much. Fefe mimo niewielkiego wzrostu potrafiła gasić pożary, latała samolotem, brała udział w wyścigach, jeździła samochodem, była zakochana, chodziła do kina, drażniła psa Nerwusa, była łakomczuchą, chodziła do szkoły, latała balonem, rozgrzewała się ciepłą herbatą, była świetną śpiewaczką i robiła wiele interesujących rzeczy, a mimo tego ludzie patrzyli na nią jak na niepożytecznego lenia, dlatego warto się rozglądać i obserwować czy w pobliżu nie ma muchy. Może to właśnie spotkacie Fefe.
W niedługą opowieść z interesującymi przygodami wpleciono proste ćwiczenia logopedyczne, a nawet ruchowe. Historia o musze zachęca dzieci do powtarzania samogłosek oraz sylab. Dzieci bardzo chętnie włączają się w wykonywanie ćwiczeń, które podano w formie zabawy.
„Z muchą na luzie ćwiczymy buzie, czyli zabawy logopedyczne dla dzieci” Marty Galewskiej-Kustry urozmaicono interesującymi ilustracjami Joanny Kłos, dzięki czemu dzieci po skupieniu się na grafice zapomną, że wykonują ciężką pracę. Podstawowe ćwiczenia logopedyczne są doskonałym materiałem również dla dzieci, które jeszcze nic nie mówią, dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku zarówno rocznych dzieci, jak również z różnorodnymi dysfunkcjami mowy. Szczególnie polecam tę książkę dzieciom ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. Dzięki niewielkim ćwiczeniom ruchowym (np. podniesienie ręki) oraz konieczności naśladowania dźwięków zachęcimy dzieci do podejmowania prób mówienia, wydawania dźwięków.
Po tej interesującej lekturze można dziecku zaproponować samodzielne narysowanie lub namalowanie muchy Fefe. W przypadku młodszych dzieci możemy taką muchę przygotować samodzielnie i razem z dzieckiem pokolorować, pomalować, wykleić. Ilustracje są piękne i jednocześnie bardzo proste, dzięki czemu każdy będzie w stanie samodzielnie ją narysować. Do tego ilustracje muchy doskonale nadają się do prób ulepienia muchy z plasteliny, ciastoliny, modeliny, przez co będziemy przy okazji ćwiczyć motorykę małą.
Opowieść o musze polecam wszystkim przedszkolakom.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz