piątek, 4 września 2015

Agnieszka Tyszka "Sekretnik Zosi z ulicy Kociej. Zrób to sam"http://nk.com.pl/sekretnik-zosi-z-ulicy-kociej/2205/ksiazka.html#.VekuyZfeLeM
Agnieszka Tyszka, Sekretnik Zosi z ulicy Kociej. Zrób to sam, il. Agata Raczyńska, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2015
Seria z Zosią z ulicy Kociej pełna jest interesujących przygód, problemów bliskich dzieciom i młodzieży oraz zwariowanych dorosłych. Po siedmiu częściach jej przygód przyszedł czas na małą odmianę. W „Sekretniku Zosi z ulicy Kociej” nie znajdziemy przygód, rozwiązywania zagadek, trudu uczenia się i poznawania nowego miejsca. Po tylu tomach, wielu doświadczeniach Zosia czuje się już jak w domu. Ma tu przyjaciół, zna miasto, ma własny pokój.
Kolejny tom oferuje za to wiele zabawy: mali czytelnicy razem z Zosią muszą pisać o swoim otoczeniu, ulubionych rzeczach, opisywać i rysować swoje zakątki, krewnych, odtwarzać drzewo genealogiczne, opisywać Wigilię, zrobić listę ulubionych i nie lubianych rzeczy, podzielić się planem lekcji oraz przerobić go na własny wymarzony, zrobić listę rzeczy, które będą niezbędne na bezludnej wyspie (lub jakiejkolwiek wycieczce) itd.
Zadań w książce jest wiele. Można się śmiało pokusić o stwierdzenie, że nowa Zosia to osobisty zeszyt ćwiczeń zmuszający czytelników do analizy swojego otoczenia, obserwacji i twórczego podejścia. Będzie to doskonała książka inspirująca uczniów do wykonywania ćwiczeń, które w szkole wydają się nudne. Jeśli seria z Zosią będzie lekturą w szkole to ten tom świetnie spełni rolę książki z zadaniami. Może być również świetnym motywatorem do wykonywania podobnych zadań, ale przekazanej dzieciom w innej formie.
Agnieszka Tyszka stawia na samodzielne poznanie swoich mocnych i słabych stron przez młodych czytelników, dlatego polecam wszystkim uczniom szkoły podstawowej. Ze względu na bohaterkę powinien spodobać się dziewczynkom.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz