piątek, 4 września 2015

Krystyna Łukaszewicz "Państwo książąt z rodu Piastów. Kontrowersje-mity-zagadki (963-1102)"http://zaczytani.pl/ksiazka/panstwo_ksiazat_z_rodu_piastow_kontrowersje,druk
Krystyna Łukaszewicz, Państwo książąt z rodu Piastów. Kontrowersje-mity-zagadki (963-1102), Gdynia „Nova Res” 2015
Mimo wielu lat uczenia się historii, poznawania dziejów naszego kraju zawsze czuję niedosyt i przeczucie, że wiem za mało. Z tego powodu chętnie sięgam po książki historyczne. Jeśli obejmują one dzieje bardzo odległe tym chętniej je czytam. Z tego powodu sięgnęłam po książkę Krystyny Łukaszewicz „Państwo książąt z rodu Piastów. Kontrowersje-mity-zagadki (963-1102)”. Jest to o dziwo niewielkich rozmiarów książka (350 stron), zawierająca podstawowe informacje, które każdy człowiek po szkole średniej musi wiedzieć. Poza tym publikację napisano przystępnie, prostym językiem, urozmaicono aktami prawnymi i ich tłumaczeniami. Całość (jak w wielu książkach historycznych) urozmaicono ciekawostkami, które dla osób doskonale znających te czasy wyda się oczywista, ale dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z historią będzie interesująca.
Dla mnie książka Krystyny Łukaszewicz jest interesująca ze względu na wnikliwość i wnioski płynące z porównywania poszczególnych fragmentów kronik oraz sceptycyzm do posiadanych źródeł, a także czasami prowadzonych badań. Autorka uświadamia czytelnikom, że zgłębianie tak odległych dziejów nie jest zadaniem łatwym i zawsze będzie pełne luk ze względów politycznych interesów w różnych epokach, w których powstawały różnorodne dokumenty oraz ich podróbki. Interesujące jest również prześledzenie powiązań rodzinnych między ważnymi europejskimi rodami, a strukturami kościoła oraz realizację założeń politycznych mocarzy z wykorzystaniem duchownych. Wielkim plusem książki jest próba ukazania różnorodnych interesów, korzyści osób trzecich z konfliktów, w których brali udział książęta z rodu Piastów.
„Państwo książąt z rodu Piastów” jest bardzo dobrą lekturą dla osób, które jeszcze niezbyt dobrze znają dzieje panowania pierwszego rodu na ziemiach Polskich. Publikację szczególnie polecam licealistom przygotowującym się do matury z historii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz