poniedziałek, 28 września 2015

Aleksander Janowski "Tłumacz – reportaż z życia"http://wydawnictwopsychoskok.pl/ksiazka/295/tlumacz-reportaz-z-zycia
Aleksander Janowski, Tłumacz – reportaż z życia, Konin „Psychoskok” 2015
Dystans do siebie i własnej przeszłości oraz umiejętność opowiadania o niej to cechy ludzi inteligentnych. Do takich autorów na pewno należy Aleksander Janowski zabierający nas w świat swoich doświadczeń, które zaczyna od II wojny światowej, czyli momentu, który był w jego życiu ważny i przez to utkwił w pamięci. Autor uświadamia nam jak bardzo otwartym społeczeństwem byli ówcześni mieszkańcy małych miejscowości znajdujących się na pograniczu, w których bardziej od przynależności narodowej liczyła się wzajemna sąsiedzka pomoc. Stołpce, w których spędził pierwsze lata swego życia to Białoruska prowincja, która wydaje się nie dawać perspektyw na światowe życie. Rozmiłowanie do nauki języków obcych sprawia, że prowincja lokalna prowincja zostaje zastąpiona globalną wioską, w której granice i odległości nie mają znaczenia.
Interesujące i pouczające, a czasami śmieszne doświadczenia zawarte w książce uświadamiają nam jak ważne jest poważne traktowanie edukacji, która może otworzyć drzwi do innego, bardziej światowego życia. Wykształcony człowiek nie pozwala się rzucać losowi na peryferia nędzy, a posiadający przy tym sporo inteligencji potrafi tak manewrować, aby rodzina nie ucierpiała na miłości do ojczyzny w czasach niesprzyjających patriotom.
„Tłumacz” to przede wszystkim piękna historia o rozwoju intelektualnym, czerpaniu radości z codziennych drobiazgów. To optymistyczne spojrzenie na przeszłość pozwala nawet w czasach wojny dostrzec wiele powodów do szczęścia.
Niezwykle bogata i bardzo dobrze napisana historia życia będzie świetnym motywatorem do wprowadzania zmian we własnym życiu, dlatego szczególnie polecam osobom zarówno zainteresowanym biografiami, książkami przemycającymi historię oraz tym, którzy poszukują przepisu na sukces.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz