Etykiety

niedziela, 21 czerwca 2015

Anna Świąć "Błękitna Kraina"

http://www.blekitnakraina.pl/
Anna Świąć, Błękitna Kraina, il. Paulina Wanowska-Dudka, Warszawa „Attyka” 2015
Czasem coś, na czym nam bardzo zależy, jest bliżej, niż myślimy. Tylko na pozór tego nie widać. Czasami coś znajduje się tuż obok nas, ale jest niewidoczne dla naszych oczu i czeka na odkrycie”.
Anna Świąć zabiera nas w świat smoczych marzeń. Trzy smoki (niebieski, żółty i czerwony) mieszkają w jednobarwnych krainach nie wiedząc o swoim istnieniu. Wszystkie w tym samym czasie mają niezwykłe sny, w których widzą świat inny niż ten, który znają. Jest on wielobarwny. Jeszcze nie znają innych kolorów, ale już za nimi tęsknią. Pragnienie zobaczenia, odkrycia świata z sennych marzeń sprawia, że niebieski smok rusza w podróż. Dociera do żółtej krainy zamieszkiwanej przez żółtą smoczycę również śniącą o niezwykłej, nieznanej, wielobarwnej krainie. Razem docierają do czerwonego świata i poznają czerwonego smoka, który razem z nimi pragnie odkryć świat ze sennych marzeń. Po długiej wspólnej wędrówce docierają do starej chaty, w której znajdują magiczną księgę opowiadającą o nich i ich samodzielnym odmienianiu świata, co ich bardzo dziwi. Muszą zmienić sposób postrzegania świata, by odkryć sposób na realizację marzeń. Już nie muszą wędrować dalej. Mają siebie i wspólnymi siłami tworzą świat, o którym śnił każdy. Do pomalowania go używają kolorowych dżemów.
Błękitna Kraina” to piękna opowieść o możliwości samodzielnej zmiany świata przy udziale osób posiadających podobne marzenia. Lektura ta będzie doskonałym pretekstem do dyskusji nad zmianami metodologii odkrywania świata, sposobów samodzielnego wprowadzania zmian w małych społecznościach, a do tego zachęci do zabaw z kolorami. Po przeczytaniu książki warto pobawić się z dziećmi w mieszanie trzech kolorów. Jest to doskonały materiał do pracy z przedszkolakami oraz uczniami pierwszych klas szkoły podstawowej.






1 komentarz:

  1. Niedługo będziemy miały możliwość zapoznania się z tą książką i już nie mogę się doczekać ;-)

    OdpowiedzUsuń