Etykiety

środa, 3 czerwca 2015

Barbara Stenka "Tatax i inne historyjki o tatusiach"http://www.wydawnictwobis.com.pl/product.php?id=1095
Barbara Stenka, Tatax i inne historyjki o tatusiach, il. Artur Nowicki, Warszawa „bis” 2015
Tatusiowie bywają różni. Jedni groźni, inni wiedzą wszystko, jeszcze inni mają swoje zwariowane pasje, bezinteresownie niosą pomoc, potrafią dla dobra dzieci zmienić zdanie, poświęcają czas na zdrowe wędrówki oraz czasami przebierają się za piratów, a do tego wszyscy mają cudowne dzieci, z którymi spędzają wspaniałe chwile. Dzięki miłości i cierpliwości dawaniu wzorów ich zdaniem tych właściwych i poświęcaniu czasu ojcowie są bohaterami dla swoich dzieci. Właśnie z perspektywy tych małych wielbicieli pokazano wszystkie historie, czasami ich kolegów i koleżanek, którzy odkrywają jak niezwykły jest rodzic ich kolegi czy koleżanki.
Ciepłe opowieści o bohaterstwie i słabościach tatusiów pozwalają spojrzeć na rolę mężczyzn w rodzinie z nieco innej perspektywy. Okazuje się, że oni radzą sobie z dziećmi równie dobrze jak kobiety, że dzięki nim i ich poświęcaniu czasu oraz energii dzieci są odporniejsze na wpływy rówieśników, mają silniejszą osobowość.
W opowieściach Barbary Stenki wszystko jest możliwe. Groźny olbrzym okazuje się sympatycznym autorem książek dla dzieci zmieniającym się w czasie świąt w świętego Mikołaja, perfekcjonista może przeoczyć właściwą stację kolejową, a ojciec bardzo powolnej dziewczynki posiadający kolekcję nocników wierzy w niezwykle przenikliwy umysł córki. Wszyscy mają w sobie to coś, co sprawia, że dzieci je kochają i chcą się do nich upodobnić.
Autorka podała nam tu wspaniałą kolekcję osobliwych tatusiów, którzy dzięki swoim zainteresowaniom i zajęciom zyskują na wartości, której otoczenie nie koniecznie musi doceniać, bo nie wie tego, co najważniejsze: tata kocha równie bardzo jak mama.
W naszym społeczeństwie dążącym do pseudonowoczesności i głoszącym hasła, że równouprawnienie jest obecne każdego dnia dochodzi do milionów dyskryminacji. Kobiety postrzega się, jako te, które same mają sprawować nadzór nad wychowaniem i nauką pociech, a ojciec pozostaje nieobecny. Barbara Stenka bardzo pięknie zmienia sposób patrzenia: ojcowie mogą być równoprawnymi rodzicami i to wcale nie ujmuje ich męskości. Można śmiało powiedzieć, że wiele na bliskich relacjach z dziećmi zyskują, bo stają się prawdziwymi autorytetami, co dla dorastających dzieci jest bardzo ważne.
Całość uzupełniają świetne ilustracje Artura Nowickiego.
„Tatax i inne historyjki o tatusiach” polecam wszystkim przedszkolakom i uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej oraz ich tatusiom.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz