Etykiety

wtorek, 20 lutego 2018

Arnold Lobel "Wszystkie przygody Żabka i Ropucha"Arnold Lobel, Wszystkie przygody Żabka i Ropucha, tł. Wojciech Mann, Kraków „Wydawnictwo Literackie” 2017
Żabek i Ropuch – dwie podobne postaci, ale całkowicie odmienne osobowości doskonale się uzupełniające. Przygody płazich bohaterów rozpoczynają się w kwietniu, kiedy już jest ciepło, przyjemnie, a pierwsze, cieplejsze promienie słoneczna skłaniają do wyjścia z zimowiska. Żabek pełen energii rusza w świat, wpada do przyjaciela, by razem z nim cieszyć się otoczeniem. Co w tym czasie robi Ropuch? „Ropuch leżał w łóżku. Przykryty czym się dało, razem z głową”. Pełen energii Żabek wyciąga przyjaciela z łóżka, snuje plany:
„(…) mamy przed sobą kolejny rok, który spędzimy razem. Będziemy skakać po łąkach, biegać po lasach i pływać w rzece. A wieczorem będziemy siadać tu, na ganku, i liczyć gwiazdy”.
Pierwszy pełen energii, drugi chciałby jeszcze poleżeć, a później (jak to w życiu) odwrotnie. I tak będzie przez całą książkę, w której znajdziemy różnorodne przygody,  chorowanie, gorsze nastroje, kąpiele, wysyłanie listu, zgubienie guzika, dbanie o ogród, pieczenie ciasteczek, jedzenie lodów, puszczanie latawca i rozłąkę, która pozwala docenić przyjaźń. Z każdej opowieści przebija niezwykłe ciepło i radość z posiadania przyjaciela. Każdy dzień jest inny, każda pora roku niesie odmienne doświadczenia i pozwala na wspólną zabawę, pracę, pomaganie sobie. Ciepłe opowiadania o Żabku o Ropuchu zachęcają do czytania, które doskonale podsumowuje ostatnia opowieść o tym , że przyjaźń to nie tylko bycie razem, ale i pozwolenie sobie na chwilę samotności, aby móc docenić to, co ma się każdego dnia.
„Dziś rano, kiedy się obudziłem, poczułem się wspaniale, bo słońce pięknie świeciło. Czułem, jak to wspaniale, bo jesteś moim przyjacielem. Dlatego też chciałem pobyć sam, żeby pomyśleć o tym, jak wszystko pięknie się układa”.
Zawarte w książce przenoszą nas w inny świat, który mimo tego jest niesamowicie bliski naszemu. Znajdziemy tu problemy, zajęcia oraz radości, a którymi każdego dnia mamy do czynienia. Żabek i Ropuch za pomocą małych gestów pokazują jak bardzo piękny może być świat dzięki przyjaźni.
„Wszystkie przygody Żabka i Ropucha” Arnolda Lobela to lektura oprawiona w piękną, solidną okładkę zabierającą nas do świata bohaterów. Bardzo duża czcionka, niedługie opowieści oraz liczne, piękne ilustracje sprawiają, że książka przyciąga uwagę dzieci. Tom zawiera cztery części przygód Żabka i Ropucha: Przyjaźń, Razem, Przez cały rok, Dzień po dniu. Taka różnorodność pozwala na pokazanie dzieciom zmieniających się pór roku, uroków życia. Pozornie opasłe tomiszcze czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Opowieści można czytać zarówno przedszkolakom, jak i podsunąć uczniom nauczania początkowego. Zdecydowanie polecam!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz