Etykiety

poniedziałek, 19 lutego 2018

Isla Fisher "Niania Mania" il. Eglantine Ceulemans

Isla Fisher, Niania Mania, il. Eglantine Ceulemans, tł. Stanisław Kroszczyński, Warszawa “Jaguar” 2017
W domu Jaśminy Gacek (występująca też jako Jemima) panuje dziwna atmosfera. Rodzice ubrali się elegancko i oczekują na kogoś. Okazuje się, że ma to być nowa niania dzieci. Brat dziewczynki, Jaś (Jake, nazywany Jasiumajtkiem, ponieważ nie lubi szortów i woli biegać w majtkach) przechodzi okres buntu. Lista nielubianych przez niego rzeczy jest długa. Znajdziemy tam między innymi mycie włosów, nakładanie nakryć, zakładanie szortów, jedzenie brokuł, nowe nianie, gra na flecie i wiele, wiele innych. Informacja o pojawieniu się nowej opiekunki wywołuje w nim wielką (oczywiście kontrolowaną) złość. Kiedy w progu staje niska starsza pani zapowiada się, że będzie nudno. Na pewno dużo gorzej niż z rodzicami. Sięgająca tacie do ramion kobieta nie robi dobrego wrażenia na dzieciach. Pozory okazują się mylące. Po wyjściu rodziców na przyjęcie niania Mania zabiera się do obowiązków. Zdejmuje swój płaszcz.. Spod czapki wyskakują długie, wielobarwne włosy. Ubranie też nie przypomina strojów starszych pań. Zaczyna od listy rzeczy do zrobienia, ale… nieco ją modyfikuje. Niesamowita zabawa, nieprzewidywalność oraz niezwykła pomysłowość okraszona cudownymi opowieściami o życiu w pałacu sprawiają, że Jasiu nie tylko jest w stanie umyć głowę, ale i zjeść brokuły. Do tego z obu tych czynności jest niesamowicie zadowolony. Po intensywnej zabawie dzieci idą spać i wiedzą, że chcą, aby niania przychodziła do nich częściej. Okazji do odwiedzin nie zabraknie. Każdy wyjazd, czy pójście do pracy rodziców stanie się pretekstem do dobrej zabawy z Manią ratującą przyjęcia urodzinowe, a nawet urozmaicającej zwykły dzień w szkole.
Z książki dzieci dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy: że edukacja nie zawsze jest w szkole, że trzeba cieszyć się każdą chwilą i zapewnić jej odpowiednią oprawę, że nieschematyczne myślenie pozwala obowiązki zmieniać w świetną zabawę.
„Niania Mania” Isli Fisher zawiera trzy opowieści: Mania ogarnia, Mania na urodzinach i Mania gania do szkoły. W każdym z nich starsza, pozornie poważna kobieta zachowuje się bardzo nieprzewidywalnie. Tak bardzo, że w pewnym momencie to dzieci przejmują nad nią opiekę i dbają, aby nie robiła zbyt wiele głupot. Mimo tego kobieta ciągle zaskakuje swoich podopiecznych oraz ich przyjaciół, przez co zostaje uznana za najśmieszniejszą i najfajniejszą dorosłą. Oczywiście zaraz po rodzicach.
Duża czcionka, spora ilość zabawnych, przyciągających dziecięcą uwagę czarno-białych ilustracji i młodzi bohaterzy zabierają nas w świat brytyjskiej szkoły, do której siedmioletnia Jaśmina chodzi ze swoim czteroletnim bratem (dzieci będą miały okazję dowiedzieć się, jak wygląda obowiązek szkolny w Wielkiej Brytanii). Niedługie opowieści, żywy język i pędząca akcja sprawiają, że młodzi czytelnicy bardzo chętnie słuchają i czytają opowieści pełne szalonych pomysłów i historyjek opowiadanych przez nianię Manię łamiącą wszelkie schematy i stereotypy.
„Niania Mania” Isli Fisher to interesująca propozycja dla przedszkolaków i uczniów nauczania początkowego.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz